Amnestii mají omylem, dostat je zpět za mříže nelze

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 1. 2013 13:10
Soudy propustily některé vězně, na které se amnestie nevztahovala
Amnestovaní vězni.
Amnestovaní vězni. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Několik vězňů se při amnestii dostalo na svobodu neprávem. Na svobodě jsou díky chybám soudců necelý měsíc a do vězení se už nevrátí.

Informaci o omylem propuštěných vězních přinesl deník MF Dnes. List tvrdí, že podobných případů budou v republice desítky.

Úřady podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nemají možnost, jak tyto vězně dostat zpět za mříže.

Ministerstvo vnitra má podle Blažkových slov jedinou možnost - prověřit pochybné případy. Pokud kontrola zjistí pochybení, obrátí se na Nejvyšší soud se stížností v neprospěch obžalovaných pro porušení zákona.

"Zatím jsme takovou věc neřešili. Lhůta stanovena není, ale předpokládám, že by se to řešilo rychle, pravděpodobně do měsíce," uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

Podle Blažka ale není právně možné vrátit amnestované zpět za mříže. "K chybným rozhodnutím soudům dochází," komentoval situaci.

Soudci si podle listu stěžují, že museli rozhodovat v časovém presu, a znění amnestie je podle některých z nich nejasné. "Výklad k amnestii nebyl žádný, ten si museli udělat soudci sami," řekl listu prezident soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Nejasná amnestie

Na rozdíl od minulosti neměli tentokrát o amnestii soudci žádné informace předem a dozvěděli se o ní až z Klausova novoročního projevu. 

"Nejedná se o systémový problém a není pravda, že by text amnestie byl nejasný," ohradil se Blažek. Vzápětí ale dodal, že ačkoli rozhodnutí Nejvyššího soud neovlivní osud již propuštěných vězňů, zbytečná stížnost nebude.

A to právě proto, že stanoví jasný výklad. "Chybí nám jednotný výklad soudu. Výhodou bude to, že budeme mít v ruce stanovisko," dodal Blažek.

MF Dnes popsala, že jen v Teplicích soudci odhalili tři chybná rozhodnutí svých kolegů a dá se očekávat, že se chyby objeví i v jiných regionech.

Jako příklad uvádí případ čtyřiapadesátiletého muže z Dubí. Ten seděl ve vězení kvůli neplacení výživného a odmítnutí nástupu do vězení. Muž se dostal na svobodu i přes to, že měl uloženy další tresty, a amnestie se tak na něj neměla vztahovat.

Na chybu přišel soudce, který se recidivistovi snažil doručit jeho v pořadí pátý trest. Teď mu nezbývá než na muže, který měl sedět v cele, vyhlásit zatykač.

Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii ve svém novoročním projevu. Brány věznic opustilo kolem 7 tisíc vězňů.

Amnestie obsahovala i kontroverzní část, která zastavuje stíhání trvající déle než 8 let. Kvůli tomu hrozí uzavření 18 velkých korupčních a hospodářských kauz. Městský soud v Praze se obrátil na Ústavní soud s tím, že amnestie je nezákonná, protože ji neprojednala vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy