Záhada Klausovy amnestie. Byl u ní Jakl a dva právníci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 1. 2013 18:30
Skuteční autoři rozsáhlého Klausova pardonu zůstávají nejasní
Celé je to nesmysl, tvrdí tajemník prezidenta.
Celé je to nesmysl, tvrdí tajemník prezidenta. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Záhad kolem přípravy prezidentské amnestie spíš přibývá, než aby se konečně definitivně objasnilo, kdo je skutečným autorem Klausova - pro většinu společnosti trpce rozsáhlého - pardonu.

A ta navzdory tomu, že nejnověji Lidové noviny ve svém sobotním vydání uvedly, že amnestie vznikala v okruhu tří lidí kolem prezidenta Václava Klause. Deník jmenuje tajemníka Ladislava Jakla, jenž má na starosti agendu milostí, právníka Pavla Hasenkopfa a bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelky, kterého označuje za hlavního autora konceptu.

Jakl mluví o nesmyslech

Jediný, kdo se ke spekulacím deníku vyjádřil přímo, je Ladislav Jakl. Už dříve - 2. ledna, den po vyhlášení amnestie - připustil, že byl v okruhu lidí, kteří o ní byli detailně informováni. Poslední informace označil ale za absolutní nesmysl a tvrdí, že amnestie je dílem vícero odborníků.

Hasenkopf s Koudelkou, označovaného za hlavního právníka, který konstruoval amnestii, nereagovali.

Nejkritizovanějším místem amnestie je pasáž, která zastavuje trestní stíhání závažných ekonomických kauz a lidí, kterým se zvyklo přezdívat tuneláři. Deník Insider už dříve napsal, že Václav Klaus teprve dva dny po vyhlášení amnestie požádal ředitelku Odboru legislativy a práva Hradu, aby mu k nejvíce kritizované části amnestie (tzv. článek II) připravila odborné stanovisko.

Klausova právnička

Zmíněný druhý článek je právě ten, díky němuž získali beztrestnost mocní a vlivní lidé obžalovaní z tunelů či úvěrových a jiných podvodů, které poškodily desítky tisíc Čechů. Prezidentovi šlo podle zadání zejména o právní posudek k takzvané nepřiměřené lhůtě trestního stíhání, o niž je článek II opřen.

Tak se amnestií bavil web:

Dodatečné stanovisko právničky Dany Římanové, které publikoval Insider, ale rozhodně prezidenta nemohlo potěšit. Ředitelka hradních právníků v něm totiž píše, že nelze tvrdit paušálně, že když řízení trvá déle než šest let, je to doba nepřiměřená.
Právě dlouholeté průtahy v řízení byly důvodem, proč v tomto bodě Václav Klaus amnestii vyhlásil.

Zaorálek se dovolává práva na informace

Skutečné autory amnestie a jejího rozsahu dosud Hrad stále tají. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek v pátek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.

Jakl v reakci na Zaorálkův požadavek v pátek připomněl, že Klaus je v Polsku na setkání tří prezidentů. "Pan prezident tu má jiný program než vyřizování pošty," podotkl Jakl.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 37 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 49 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy