Američtí vojáci začali opouštět kasárna ve Vyškově, míří do Polska

ČTK ČTK
30. 5. 2016 7:55
První část konvoje amerických vojáků v pondělí v 7:00 po dvou nocích strávených ve Vyškově vyrazila k polským hranicím, odjíždět z kasáren budou v několika fázích během dopoledne. Další část konvoje strávila víkend v Přáslavicích v Olomouckém kraji, odkud se dopoledne rovněž vydá na cestu. Celkem má konvoj projíždějící Českem na cvičení do Pobaltí asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. Poslední američtí vojáci by měli přechod Věřňovice překročit zhruba v 15:30. Konvoj do Česka dorazil v pátek. Noc na sobotu strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. Poté se v několika fázích přesouvali do Vyškova a menší část pak ještě do Přáslavic.
Americký armádní konvoj dorazil do Česka v pátek.
Americký armádní konvoj dorazil do Česka v pátek. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 42 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy