Americký zpěvák nedostane miliony za stíhání v Česku. Vazba ho inspirovala, zdůvodnil soud

Marcela Trávníčková
Aktualizováno 30. 9. 2015 16:42
Americký zpěvák Randy Blythe neuspěl se svou žalobou na Českou republiku, ve které se domáhal odškodného 15 milionů korun za trestní stíhání a dalších 555 tisíc za vazbu. V té strávil jeden měsíc v roce 2012. Zpěvák byl obžalován ze zavinění smrti fanouška na pražském koncertu své skupiny Lamb of God v roce 2010.
Americký zpěvák Randy Blythe u soudu
Americký zpěvák Randy Blythe u soudu | Foto: Reuters

PrahaSoud zamítl žádost o odškodné 15 milionů korun, které požaduje po České republice americký metalový zpěvák Randy Blythe za trestní stíhání a vazbu. Blytha soudy v roce 2013 zprostily obžaloby ze zavinění smrti fanouška na pražském koncertu v roce 2010.

Mladík tehdy nepřežil zranění hlavy po pádu z pódia, podle obžaloby ho Blythe strčil, což se ale neprokázalo. Hudebník strávil kvůli vyšetřování měsíc v české vazbě, odkud se dostal na kauci. Odškodné nyní řešil Obvodní soud pro Prahu 2.

Zpěvák dostal za vzniklou nemajetkovou újmu 37 tisíc, tedy tisíc korun za každý den, který strávil ve vazbě. Požadoval však patnáct tisíc korun za den, celkem 555 tisíc. To soud zamítl vzhledem ke krátké době vazby i tomu, že zpěváka navštívila jeho manželka. Tím se pro něj dle soudu stala vazba snesitelnější, přestože byl v cizím státě.

“Sám žalobce se vyjádřil, že vazba pro něj nebyla to nejhorší v životě, co mohl zažít, a dokonce mu přinesla životní zkušenost, která mu vypomohla při jeho umělecké tvůrčí činnosti v podobě inspirace při vytvoření nových textů na novém albu,” připomněla soudkyně Tereza Jachura-Maříková dřívější výroky zpěváka.

Blythe byl v roce 2013 zproštěn obžaloby a požadoval 15 milionů korun odškodného za nezákonné rozhodnutí. Soud to zamítl s tím, že i přes zproštění obžaloby má morální odpovědnost za smrt mladého člověka.

Nezapůsobilo ani Blythovo dřívější tvrzení, že by většinu peněz věnoval pozůstalé rodině, přestože se sám nachází ve špatné finanční situaci. Podle soudkyně mohl finanční kompenzaci učinit již dříve, například z peněz, které použil na kauci. Ta byla ve výši osm milionů korun a zpěvákovi ji soud vrátil. Navíc soudkyně zmínila, že je Blythe frontman velmi úspěšné metalové skupiny.

Blythe byl obžalován z ublížení na zdraví s následkem smrti. Během pražského koncertu jeho skupiny v roce 2010 vylezl na pódium jeden z fanoušků, po střetu se zpěvákem z něj spadl a při pádu se vážně zranil na hlavě. Později zemřel v nemocnici. Neprokázalo se však, že by do něj zpěvák strčil.

Proti rozhodnutí se Blythe může do patnácti dnů odvolat k Městskému soudu v Praze. Jeho advokát Michal Sýkora řekl, že vyplacená částka 37 tisíc korun je nízká. “Na základě písemného odůvodnění se spojíme s klientem a poradíme se s ním o dalších krocích. Předjímat teď nějaké rozhodnutí je předčasné,” dodal Sýkora.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy