Americký velvyslanec Eisen opustí Česko v srpnu

ČTK ČTK
2. 7. 2014 8:19
Novým ambasadorem by měl být americký právník s českými kořeny Andrew Schapiro. Není ale jasné, kdy to bude.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Americký velvyslanec Norman Eisen opustí Česko v srpnu. Hospodářským novinám to řekl tiskový atašé americké ambasády v Praze Daniel Ernst.

Eisen je ve funkci od ledna 2011, nahradit by ho měl americký právník s českými kořeny Andrew Schapiro. Není ale jasné, kdy to bude.

Eisen chce být podle HN se svojí manželkou a dcerou ve Washingtonu na začátku nadcházejícího školního roku, který v USA začíná právě v srpnu. Dubnovým zrušením tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín se navíc pro velvyslance uzavřela jedna z hlavních součástí jeho české mise, obhajoba nabídky americko-japonské společnosti Westinghouse.

Schapira na funkci nového amerického velvyslance v ČR navrhl v březnu americký prezident Barack Obama. Stejně jako Eisen má Schapiro k Obamovi blízko - v 80. letech byl jeho spolužákem při studiu práv na Harvardově univerzitě. Schapiro také vydatně pomáhal s financováním Obamovy kampaně, na kterou během let údajně získal až 700 tisíc dolarů, tedy přes 14 milionů korun.

Republikáni blokují nominaci

V květnu Schapiro absolvoval potvrzovací slyšení ve výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Je ale ve skupině více než 30 kandidátů na velvyslance, jejichž nominaci blokují republikáni, uvedly HN.

Deník s odkazem na americká média píše, že nominační proces může zamrznout až do listopadových voleb do Kongresu. O velvyslancích by se pak začalo znovu jednat až na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy