Americký radar v Česku je sci-fi, zhoršil by vztahy s Ruskem, řekl Sobotka

ČTK ČTK
13. 11. 2016 15:00
Spolupracovník nově zvoleného amerického prezidenta se vyslovil pro obnovení debaty o americkém radaru v Česku. To je ale podle premiéra Sobotky "sci-fi, které se nenaplní". Řekl to v nedělních Otázkách václava Moravce. Podle něj by výstavba radaru zhoršila vztahy s Ruskem, což by bylo kontraproduktivní v době, kdy je třeba řešit především konflikt v Sýrii. Zároveň řekl, že Česko bude dávat na armádu dvě procenta rozpočtu, k čemuž se zavázalo, až po roce 2025.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha - Česko bude na armádu dávat dvě procenta HDP, ke kterým se zavázalo, až po roce 2025. Do té doby peníze není schopno smysluplně utratit. V diskusním pořadu České televize (ČT) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Obnovení debaty o vybudování americké radarové základny v Česku, o které mluvil spolupracovník nového prezidenta USA Rudy Giuliani, Sobotka označil za sci-fi. Umístění radaru by podle něj zhoršilo vztahy s Ruskem.

Nový americký prezident Donald Trump ve volební kampani mluvil o tom, že USA by nemusely přijít na pomoc v případě ruské agrese státům, které nebudou plnit své rozpočtové povinnosti v rámci NATO.

To, že by Česko mohlo aliancí požadovanou úroveň výdajů na armádu dosáhnout v roce 2025 už dříve uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle Sobotky by obrana dříve nebyla schopna tolik peněz utratit. "Postupné navyšování dává smysl, jinak by se peníze přesouvaly do rezervního fondu. Nesouhlasím s tím, aby se nakupovalo za každou cenu," řekl Sobotka.

Podle bývalé předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která se účastnila diskuse v pořadu Otázky Václava Moravce, je tempo navyšování výdajů ČR na armádu pomalé.

Bývalý newyorský starosta Giuliani podle ČT po Trumpově zvolení řekl: "Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku."

"Tohle je sci-fi, které se nenaplní," reagoval Sobotka, jenž byl odpůrcem stavby radaru. Podle něj by radar zhoršil vztahy s Ruskem. Pro Evropu je nyní podle Sobotky prioritou ukončení války v Sýrii, odkud do Evropy dlouhodobě míří uprchlíci. "Jde o to, jestli chce Trump vyeskalovat vztahy s Ruskem, nebo využít situace, kdy se mění prezident USA, a konečně se dohodnout o Sýrii," poznamenal premiér.

Naopak Němcová by obnovení debat o radaru uvítala. Právě za vlády ODS se o umístění radaru v Brdech intenzivně jednalo.

Ministerstvo obrany se zatím k debatám o radaru staví zdrženlivě. "Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli," řekl sobotní Mf Dnes Stropnický (ANO).

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy