Americký radar v Česku je sci-fi, zhoršil by vztahy s Ruskem, řekl Sobotka

ČTK ČTK
13. 11. 2016 15:00
Spolupracovník nově zvoleného amerického prezidenta se vyslovil pro obnovení debaty o americkém radaru v Česku. To je ale podle premiéra Sobotky "sci-fi, které se nenaplní". Řekl to v nedělních Otázkách václava Moravce. Podle něj by výstavba radaru zhoršila vztahy s Ruskem, což by bylo kontraproduktivní v době, kdy je třeba řešit především konflikt v Sýrii. Zároveň řekl, že Česko bude dávat na armádu dvě procenta rozpočtu, k čemuž se zavázalo, až po roce 2025.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha - Česko bude na armádu dávat dvě procenta HDP, ke kterým se zavázalo, až po roce 2025. Do té doby peníze není schopno smysluplně utratit. V diskusním pořadu České televize (ČT) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Obnovení debaty o vybudování americké radarové základny v Česku, o které mluvil spolupracovník nového prezidenta USA Rudy Giuliani, Sobotka označil za sci-fi. Umístění radaru by podle něj zhoršilo vztahy s Ruskem.

Nový americký prezident Donald Trump ve volební kampani mluvil o tom, že USA by nemusely přijít na pomoc v případě ruské agrese státům, které nebudou plnit své rozpočtové povinnosti v rámci NATO.

To, že by Česko mohlo aliancí požadovanou úroveň výdajů na armádu dosáhnout v roce 2025 už dříve uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Podle Sobotky by obrana dříve nebyla schopna tolik peněz utratit. "Postupné navyšování dává smysl, jinak by se peníze přesouvaly do rezervního fondu. Nesouhlasím s tím, aby se nakupovalo za každou cenu," řekl Sobotka.

Podle bývalé předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která se účastnila diskuse v pořadu Otázky Václava Moravce, je tempo navyšování výdajů ČR na armádu pomalé.

Bývalý newyorský starosta Giuliani podle ČT po Trumpově zvolení řekl: "Znovu zavedeme jaderný štít pro Polsko i Českou republiku."

"Tohle je sci-fi, které se nenaplní," reagoval Sobotka, jenž byl odpůrcem stavby radaru. Podle něj by radar zhoršil vztahy s Ruskem. Pro Evropu je nyní podle Sobotky prioritou ukončení války v Sýrii, odkud do Evropy dlouhodobě míří uprchlíci. "Jde o to, jestli chce Trump vyeskalovat vztahy s Ruskem, nebo využít situace, kdy se mění prezident USA, a konečně se dohodnout o Sýrii," poznamenal premiér.

Naopak Němcová by obnovení debat o radaru uvítala. Právě za vlády ODS se o umístění radaru v Brdech intenzivně jednalo.

Ministerstvo obrany se zatím k debatám o radaru staví zdrženlivě. "Nevím, do jaké míry je to spekulace, takže to nemá smysl komentovat. Ještě není sestavena vláda. Počkejme chvíli," řekl sobotní Mf Dnes Stropnický (ANO).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy