Aféra desetiletí: Tajné službě unikla data o agentech

Sabina Slonková
8. 10. 2007 15:05
BIS řeší největší únik informací

Čtěte souvislosti

Vláda posílila pravomoce BIS

BIS koordinuje boj proti terorismu

Vláda zamíchala tajnými službami

Praha - Civilní kontrarozvědka se potýká s největším problémem uplynulého desetiletí: ze služby někdo vynesl tajné informace, včetně těch nejcitlivějších dat o operacích a agentech.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že o své záznamy přišel ekonomický odbor Bezpečnostní informační služby, který se věnuje ochraně ekonomických zájmů státu. Řeší mimo jiné bezpečnostní otázky privatizací, prověřuje jednotlivé uchazeče o státní zakázky či monitoruje aktivity finačních skupin.

Poté, co případ v pondělí zveřejnil deník Aktuálně.cz, oznámil šéf BIS Lang, že hodlá neprodleně předstoupit před sněmovní komisi pro kontrolu této tajné služby.

"Budeme se tím zabývat co nejdříve, nejpozději příští týden. Situace vypadá vážně," řekl předseda této komise Jeroným Tejc (ČSSD). 

Ztracené operace i agenti

Ztracená data má sice BIS zálohovaná, nejde tedy o nenávratnou ztrátu, škody jsou ale přesto obrovské. Do nepovolaných rukou se totiž dostal například seznam operací, na nichž ekonomický odbor pracoval (včetně krycích názvů), ale také agenturní síť, tedy seznam osob, které s tajnou službou spolupracují. Únik dat může některé z těchto lidí bezprostředně ohrožovat.

Tajné informace mají navíc velkou cenu v byznysu. Ten, kdo je má, získává mocnou zbraň proti soupeřům například při zakázkách. Ty konkurenty, o něž se BIS zajímala, má totiž detailně zmapované.

Kdo má dosud největší únik informací z BIS na svědomí, zatím není jasné. Jisté je jen to, že to byl někdo ze služby.

Vedení BIS odmítá případ jakkoli komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, obraťte se na mého tiskového mluvčího," sdělil Aktuálně.cz šéf BIS Jiří Lang.

Mluvčí Jan Šubert poté zveřejnil stanovisko, v němž pouze konstatoval, že služba má veškeré své informace pod kontrolou. "Jako reakci na zveřejněné informace požádal ředitel BIS o jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS," uvedl Šubert.

Viník zatím uniká

Ztrátu dat BIS zaznamenala poté, co ekonomický odbor opustil jeho šéf Martin Uher. Tajné informace - včetně těch s nejvyšším stupněm utajení - se pak objevily mezi podnikateli. Mezi záznamy ale byly i informace, které pod Uhrův odbor nikdy nespadaly, bývalý šéf ekonomiky tak s únikem nemusel mít nic společného.

Ze služby je kdosi vynesl na disketách.

Civilní kontrašpionáž patří mezi tajné služby, které mají největší pravomoce směrem k lidem. Smí sledovat a odposlouchávat, na rozdíl od StB ale nesmí zatýkat: k tomu musí povolat policii. BIS se věnuje boji proti terorismu, organizovanému zločinu či ekonomické kriminalitě.

BIS spadá přímo pod vládu, která ji také úkoluje. Službu už roky vede Jiří Lang.

 

Právě se děje

Další zprávy