Obchodníci sice ovlivňují zákazníky vánoční reklamní výzdobou už od podzimu, předvánoční období lidé počítají běžně na čtyři týdny a v televizi se budou tradiční adventní koncerty vysílat po čtyři neděle předcházející svátkům, tedy už od 26. listopadu.
Avšak v církevním pojetí předcházejí čtyři adventní neděle svátku Narození Páně - poslední z nich připadá proto letos na 24. prosince, a advent tedy v kostelech začne až 3. prosince.
I trhy budou kratší
O týden kratší budou i letošní vánoční trhy, které například v Praze začnou v sobotu 2. prosince a skončí v neděli 1. ledna.
Češi letos utratí za dárky čtvrt bilionu Obchodnické žně - přečtěte si, jak se na ně chystají | |
Američané utratí za dárky půl bilionu Za oceánem je pro obchodníky každý svátek požehnáním |
První adventní neděle je podle křesťanského kalendáře už téměř po deset století začátkem církevního liturgického roku. Slovo adventus - příchod - znamená v tomto pojetí příchod Mesiáše uskutečněný narozením Ježíše Krista. Duchovní proto apelují, aby advent byl dobou soustředění, těšení a očekávání, a s lítostí nesou, že veřejnost adventní dobu chápe zúženě téměř výhradně už jen jako období předvánočních nákupů.
Půst a zákaz zábav už v současnosti k předvánoční době obecně nepatří a těžko by se asi našla obec, kde se během adventu nesmějí konat svatby. Přesto zůstává pro řadu křesťanů i uprostřed uchvátaného světa aspoň v soukromí toto období ztišenou dobou.
Svíčky budou čtyři. Jako vždy
K předvánoční výzdobě patří podle křesťanské tradice adventní věnec se čtyřmi svícemi, které se postupně neděli za nedělí zapalují, takže na konci adventu a na vánoční svátky svítí všechny čtyři. Zvyk nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných Chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel.
Chanuka letos začíná 15. prosince večer. Svátky připomínají znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských, když byl předtím znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců. Chanuka je oslavována na celém světě a jako jediný z židovských svátků veřejně v ulicích.
Vánoční svátky však mají původ i v dalších tradicích předkřesťanských dob - ve slavení slunovratu spojeném s řadou pohanských a magických obyčejů.