Praha - Skutečně evropskými občany se už zanedlouho můžou stát někteří lidé v jihočeských Slavonicích. Bydlet totiž budou v domech na hraniční čáře.
Slavonická radnice začne se státem jednat o bezúplatném převodu dvou budov na opuštěném hraničním přechodu. Pak v nich vybuduje byty, o které je v oblasti velký zájem.
"Jsou to pěkné domy z devadesátých let s kotelnou i čistírnou odpadních vod. Dva byty už v nich jsou a ze zbývajících prostor by šly bez problémů udělat," plánuje starosta Slavonic Luboš Kryzan.
Plány, jak využít osmdesátileté vilky, moderní budovy z devadesátých let i osamocené unimo buňky na hranicích, mají i další kraje, města a obce.
Nemovitosti za miliardy
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se v současnosti stará o nemovitosti v hodnotě přes tři miliardy korun na přibližně šedesáti přechodech, které cizinecké policii přestaly sloužit vstupem Česka do schengenského prostoru.
Stavby a pozemky na několika přechodech si nechalo Generální ředitelství cel, policisté a další státní organizace. Týká se to například Českých Velenic, Hatí, Chotěbuzi, Krnova, Petrovic, Varnsdorfu či Lanžhota.
Co nechtějí státní organizace, teď můžou získat bezplatně kraje. Pokud ani těm nebude zadarmo nabízený majetek dost dobrý, můžou se o něj přihlásit obce.
Co s nimi?
- Jihomoravský kraj
Chce devět přechodů. Ve Vratěníně má být česko-rakouská stanice záchranky, v Mikulově škola nebo muzeum. - Jihočeský kraj
Nechává rozhodnutí na obcích. Slavonice chtějí bytovou zónu, Nová bystřice zařízení pro turisty. - Karlovarský kraj
Chce pozemky pod komunikacemi v lokalitách Svatý Kříž a Kraslice a budovy v lokalitách Kraslice a Aš. O ostatní nemovitosti se pravděpodobně ucházet nebude. - Ústecký kraj
Chce Cínovec, Hřensko, Mníšek a Rumburk i s pozemky. Budovy využije Správa a údržba silnic. - Liberecký kraj
Harrachov ani Hrádek nad Nisou nechce. Vše nechává na obcích. Hrádek chce z přechodu informační centrum. - Královéhradecký kraj
Přechody nechce kvůli nevýhodným podmínkám převodu. - Moravskoslezský kraj
Má zájem jen o některé pozemky a především rozlehlou budovu se zahradou v Ráji-Karviné. Tam chce zřídit chráněné bydlení pro klienty Ústavu sociální péče. - Zlínský kraj
Chce většinu přechodů, především kvůli zachování dobrého spojení se Slovenskem. - Olomoucký kraj
Přechody nechce kvůli nepotřebnosti pro kraj. - Plzeňský kraj
V Rozvadově by chtěl mezinárodní infocentrum, u ostatních objektů zvažuje využití pro Správu a údržbu silnic.
Zájem o všechny "své" hraniční přechody zatím potvrdil Ústecký kraj. V Cínovci, Hřensku, Mníšku a Rumburku získá majetek za 237 milionů korun. Využít ho chce pro potřeby Správy a údržby silnic.
Červené lucerny nechtějí
Motivace krajů i obcí převzít přechody pod svá křídla je dvojí. Jednak jsou dnes pozemky na hranicích bílými místy na mapách, která brání rozvoji měst a obcí.
"Jsou to pro nás strategická místa, kudy vedou dopravní koridory na Slovensko," říká mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas. Například ve Starém Hrozenkově je potřeba záchytné parkoviště.
Převzetím majetku se samosprávné celky chtějí ubránit také spekulacím s majetkem na hranicích či jeho nevhodným využitím. "Je to první místo, kde se lidé přijíždějící z Rakouska setkávají s naší zemí. Neradi bychom tam viděli červené lucerny," vysvětluje starosta Nové Bystřice v jižních Čechách Jiří Zimola.
Právě Jihočeský kraj dává při využití přechodů přednost obcím. "Teprve ty nemovitosti, které obce chtít nebudou, převezmeme my," slíbil jihočeský hejtman Jan Zahradník.
Obce si teď lámou hlavu, jak s přechody naloží. O bytech na hranicích kromě Slavonických přemýšlejí také v Českých Velenicích. Spíše ale budovu na konci města využijí městské technické služby.
V Nové Bystřici čekají, s jakými návrhy přijdou místní obyvatelé. Nejraději by na bývalém přechodu viděli "něco, co bude sloužit turistům".
Turisté, záchranka, školáci i postižení
Turistům má sloužit i budova, kterou cizinecká policie vyklidila v Hrádku nad Nisou. Místu v Libereckém kraji, odkud lze vycestovat do Polska i do Německa, místní říkají Trojzemí.
Zázemí pro cyklisty, pěší i houbaře tu chybí. Jakmile se Hrádeckým podaří budovu získat, mělo by v ní vzniknout turistické informační centrum. Mezinárodní infocentrum bude jednou zřejmě také na hranicích v Rozvadově.
Konkrétní záměr má s budovou obehnanou zahradou v Karviné-Ráji Moravskoslezský kraj. Na polsko-českých hranicích chce vybudovat chráněné bydlení pro klienty Ústavu sociálné péče.
Se zatím nejzajímavějším návrhem přišli Jihomoravští radní. Ve Vratěníně na Znojemsku chtějí z objektu na hranicích udělat společnou česko-rakouskou stanici záchranné zdravotnické služby. Společně s Dolním Rakouskem kvůli tomu budou žádat o evropské peníze.
Čtěte více: Místo závor lékaři. Vzniká česko-rakouská záchranka
Pokud se záměr podaří, jednou by společně záchranáři mohli vyjíždět i z Mikulova. Místní budovy by podle kraje mohlo využívat i Regionální muzeum v Mikulově - pro depozitáře i k expozicím. Šanci dostanou i školy.
Podmínka: pustit policisty na záchod
Ne všechny kraje se k nabídce státu staví pozitivně. Královéhradecký kraj ji odmítl úplně. "Rada kraje rozhodla nabídky nevyužít kvůli nevýhodným podmínkám. Necháváme možnosti obcím," uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.
Vlastník bývalého přechodu jej totiž deset let nesmí převést na nikoho jiného. Pokud by stát zavedl dočasnou ochranu státních hranic, musí ministerstvu vnitra umožnit užívání části majetku a hlavně sociálního zařízení, zdrojů vody a energií.
Nabídku státu odmítl i Olomoucký kraj. Nemovitosti v Bílém Potoce, Javorníku, Mikulovicích a Zlatých Horách vyhodnotil jako nepotřebné.