Češi vrací do krajiny aleje, sady, remízky i tůně. Chystají se tak na extrémy počasí

Češi vrací do krajiny aleje, sady, remízky i tůně. Chystají se tak na extrémy počasí
Kolem hory Blaník obnovili nadšenci, dobrovolníci i obce více než 200 kilometrů alejí. Bylo kvůli tomu potřeba vysadit 30 tisíc stromů: 189 alejí je ovocných, dalších 124 tvoří ostatní listnaté stromy. A výsadba stále pokračuje.
Výsadba byla vždy plánovaná tak, aby co nejlépe sloužila přírodě i místním obyvatelům. I proto se většinou blíže k sídlům sázely ovocné aleje a dále od nich aleje listnaté.
Aleje v krajině zadržují vodu, snižují teplotu půdy, pomáhají proti vodní i větrné erozi a plní krajinotvornou funkci. A protože přerušují rozlehlé lány polí, zvyšují také biologickou rozmanitost místa.
"Tím vším byly aleje prospěšné krajině našich předků. A po období nekonečných lánů polí je nyní lidé opět začínají do krajiny vracet," popisují organizátoři soutěže Adapterra Awards. Zobrazit 43 fotografií
Foto: Adapterra Awards - Nadace Partnerství (Vojta Herout)
hrz hrz
7. 8. 2021 19:23
Letošní léto nabízí vedra, bouřky, tornádo nebo přívalové deště a záplavy. Tyto extrémní jevy jsou podle vědců stále častější a intenzivnější. Soutěž Adapterra Awards hledá cesty, jak se na takové počasí připravit. Zde je první část projektů, které se dostaly do finále ankety, pořádané Nadací Partnerství. Všechny realizace najdete na stránkách adapterraawards.cz, kde o nich lze hlasovat.
 

Právě se děje

Další zprávy