900 tisíc za dítě z Konga? Případu se teď ujala policie

Tereza Šídlová
21. 8. 2011 19:21
Jen za loňský rok přišlo do Česka minimálně osm dětí z Konga, zájemci jednají bez účasti úřadů
I v českých rodinách vyrůstají děti z Afriky.
I v českých rodinách vyrůstají děti z Afriky. | Foto: Naďa Straková

Praha - Adopce dětí z afrického Konga českými páry, které se loni začaly českým úřadům vymykat kontrole, mají policejní dohru.

Jen loni přišlo do českých rodin minimálně osm dětí z občanskou válkou poznamenané země. Mluví se ale až o desítkách sirotků z Afriky, které si Češi osvojili bez vědomí zdejších úřadů.

Adopce teď vyšetřuje policie.

"Mohu potvrdit, že jsme zahájili vyšetřování zprostředkování adopcí dětí z Konga, vyšetřování ještě nebylo ukončeno," řekla Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Necelý milion za dítě

"Vyloučili jsme mravnostní trestný čin, věc prošetřujeme pro podezření z podvodu," dodala Zoulová. Jméno stíhané osoby nebo osob policie neuvedla.

V roce 2010 si české orgány začaly všímat rostoucího počtu afrických dětí, které si Češi přiváželi z rovníkové Afriky. Osobou, která děti žadatelům o adopci pomáhala přivézt, je podnikatelka z Prahy, která je sama adoptivní matkou konžské holčičky.

Svou případnou pomoc českým párům usilujícím o adopci dítěte a také podle jejích slov ochotným pomoct strádajícím dětem v Africe sama "inzerovala" v dámském pořadu České televize Sama doma na jaře 2009.

Média ale loni zároveň poukázala na fakt, že si za své služby účtuje značné finanční sumy.

"Za zprostředkování adopce z Konga lidé platili až devět set tisíc korun, náklady na osvojení v této zemi však nemohou přesáhnout dvě stě tisíc korun," řekla Aktuálně.cz žena obeznámená s mezinárodními adopcemi, která je sama matkou dítěte osvojeného v zahraničí. Kvůli vyšetřování a citlivosti případů si však přeje zůstat v anonymitě.

Nejde o obchod s dětmi

České děti romského původu si zas osvojují třeba Dánové.
České děti romského původu si zas osvojují třeba Dánové. | Foto: AC International Child Support

Zprostředkovatelku adopcí se Aktuálně.cz nepodařilo zastihnout na jejím domácím telefonu, ani ve firmě, v níž podle obchodního rejstříku působí. Jako aktivní se nejeví ani její Nadační fond Children of Congo.

Jak uvedla Zoulová, policie případ neřeší jako obchodování s dětmi, zaměřuje se na případné obohacování zprostředkovatele.

České páry, které si děti osvojily v Kongu, přitom obcházejí české úřady. Přesněji řečeno, jednají "na vlastní pěst" a jsou odkázáni na zprostředkovatele, kteří znají poměry v zemi.

Pokud ale osvojení v zahraničí proběhne a Češi se doma prokážou potřebnými razítky ze země původu dítěte, česká matrika dítě úředně zaopatří.

Peníze na úplatky

Do rozvojových zemí táhne Čechy usilující o osvojení dítěte nejen touha pomoct osiřelým dětem bez budoucnosti. Češi tam mají větší šanci dosáhnout na zdravé dítě v batolecím věku než doma. A v poměrně krátké časové lhůtě.

Nemalé sumy při takových adopcích spolknou motivační poplatky pro konžské úředníky, v evropské terminologii jsou to úplatky.

Zdejší zájemci o adopci v zahraničí jsou ale zároveň k neúřední proceduře tlačeni českými orgány. Mezinárodní adopce má v Česku provádět Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Za dobu své jedenáctileté existence ale žádné dítě do Česka přes žádosti českých párů "nepřivezl".

Naopak do rodin v zahraničí, především do skandinávských zemí, umístil kolem 350 českých nechtěných dětí, často romského původu a s handicapem.

 

Právě se děje

Další zprávy