170 žen se stalo obětmi hromadného znásilňování v Kongu

ČTK ČTK
24. 6. 2011 20:15
Na případ upozornil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky
Ilustrační foto z Konga.
Ilustrační foto z Konga. | Foto: Reuters

Kinshasa - Až 170 žen se v první polovině června stalo obětmi hromadného znásilňování ve dvou vesnicích na východě Konga. S odvoláním na tvrzení místních nevládních organizací to v pátek oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na místo vyšle speciální komisi, která má zprávy ověřit a pomoci obětem. Podle agentury Reuters by šlo o největší případ hromadného znásilňování v oblasti od loňska, kdy útočníci v průběhu několika dnů sexuálně zneužili více než 300 lidí.

Nejnovější případy sexuálního násilí se údajně odehrály v noci na 12. června ve vesnicích Nakiele a Abala v provincii Jižní Kivu, řekla mluvčí UNHCR Celine Schmittová. Při útoku prý ozbrojení muži také drancovali ve zdravotnických střediscích a kradli dobytek.

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, která již působí na místě, ve čtvrtek podle agentury AFP oznámila, že od úterý ošetřila více než sto obětí znásilnění a fyzického násilí.

Mluvčí konžské vlády uvedl, že za útoky by mohl stát někdejší velitel povstalců, který se stovkou mužů utekl z výcvikového tábora, kde se měli přidat k jednotkám konžské armády.

Konžské vládě se přes podporu mírových jednotek OSN nedaří potlačit ozbrojené skupiny, které od konce války z let 1998-2003 působí na východě země. Jejich činnost má ukončit kampaň, při které jsou povstalci začleňováni do armády. Podle kritiků se však v důsledku toho do útoků proti civilistům stále víc zapojují sami vojáci.

Loni od 30. července do 3. srpna bylo ve východokonžském městě Luvungi podle OSN při drancování města systematicky sexuálně zneužito 235 žen, 52 nezletilých děvčat, 13 mužů a tři chlapci.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu, píše jihokorejský deník

Severokorejský vůdce pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom v pondělí informoval jihokorejský deník Čungang ilbo. Dopis byl již druhým, který Trump obdržel během srpna. Severní Korea nedávno uvedla, že je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Chvíli poté ale při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu. Bílý dům ani severokorejské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy