reklama
 
 

170 žen se stalo obětmi hromadného znásilňování v Kongu

24. 6. 2011
Na případ upozornil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky
Doporučujeme

Kinshasa - Až 170 žen se v první polovině června stalo obětmi hromadného znásilňování ve dvou vesnicích na východě Konga. S odvoláním na tvrzení místních nevládních organizací to v pátek oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Na místo vyšle speciální komisi, která má zprávy ověřit a pomoci obětem. Podle agentury Reuters by šlo o největší případ hromadného znásilňování v oblasti od loňska, kdy útočníci v průběhu několika dnů sexuálně zneužili více než 300 lidí.

Nejnovější případy sexuálního násilí se údajně odehrály v noci na 12. června ve vesnicích Nakiele a Abala v provincii Jižní Kivu, řekla mluvčí UNHCR Celine Schmittová. Při útoku prý ozbrojení muži také drancovali ve zdravotnických střediscích a kradli dobytek.

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, která již působí na místě, ve čtvrtek podle agentury AFP oznámila, že od úterý ošetřila více než sto obětí znásilnění a fyzického násilí.

Mluvčí konžské vlády uvedl, že za útoky by mohl stát někdejší velitel povstalců, který se stovkou mužů utekl z výcvikového tábora, kde se měli přidat k jednotkám konžské armády.

Konžské vládě se přes podporu mírových jednotek OSN nedaří potlačit ozbrojené skupiny, které od konce války z let 1998-2003 působí na východě země. Jejich činnost má ukončit kampaň, při které jsou povstalci začleňováni do armády. Podle kritiků se však v důsledku toho do útoků proti civilistům stále víc zapojují sami vojáci.

Loni od 30. července do 3. srpna bylo ve východokonžském městě Luvungi podle OSN při drancování města systematicky sexuálně zneužito 235 žen, 52 nezletilých děvčat, 13 mužů a tři chlapci.

autor: ČTK

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama