Praha - Premiéra veřejného čtení zákona skončila. Češi, kteří měli historicky poprvé možnost vidět a měnit zákon dřív než parlament, poslali 328 návrhů.
Dvouměsíční hůta skončila právě včera o půlnoci.
Trestní zákoník, který jim takto nabídlo ministerstvo spravedlnosti, už přitom hlas lidu začal měnit hned v několika paragrafech
Co také změní trestní zákoník - ČTĚTE ZDE
Trestní zákoník loni parlament odmítl kvůli chybějícímu paragrafu, který by trestal tuneláře. Experti na něm pracovali několik let. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) nyní z kodexu nově vypustil nejpalčivější bod, trestný čin euthanasie s nižší sazbou než vražda. A navrhl také kompromisní řešení trestů pro tuneláře.
Půl napůl
Od konce června lidé posílali nejen návrhy na změny a doplňky, celé nové trestné činy i pochvalné dopisy. Dvě procenta lidí požadovaly například i návrat trestu smrti.
Kukaččí paragraf. Lidé by měnili trestní zákoník - ČTĚTE ZDE
"Legislativní odbor prochází všechny podněty. Zpracovány budou všechny věcné. Ty lze odhadnout zhruba na 50 procent všech došlých," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová.
Nový zákoník? Lidé navrhují trest smrti - ČTĚTE ZDE
Strážník bude úřední osobou
Náměty lidí ale experti zpracovávali okamžitě, výsledkem je tak už několik změn, které v návrhu kodexu udělali.
Jednou ze změn je například statut úřední osoby, kterou by nově podle paragrafu 408 měl v zákoníku být také strážník obecní policie.
Dosud kodex pokládal za úřední osobu jen úředníka územní samosprávy. "Nicméně strážník není zaměstnancem obecního úřadu, a to by mohlo vést k výkladům, že nejde o úředníka. Zároveň není příslušníkem ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, neboť obecní policie nemá statut bezpečnostního sboru," vysvětluje ministerstvo.
Infobox
Trestní zákoník v čase:
- červen, červenec - připomínkové řízení
- srpen - zapracování a odeslání do vlády
- září - komise Legislativní rady vlády
- říjen - Legislativní rada vlády
- listopad - kodex ve vládě
- prosinec - odeslání do sněmovny
Ministerstvo také upravilo zákoník v části, která se věnuje tzv. nutné obraně. Připomínky k tomuto ustanovení poslali lidé, ale také ministerstva vnitra a kultury.
"Tady se upravovala přiměřenost, aby dostatečně zdůrazňovala situaci obránce. A to včetně překvapivosti či brutality útoku, strachu, zmatku či leknutí obránce. Tyto okolnosti se v praxi posuzují v rámci reakce obránce na "způsob útoku"," uvedla mluvčí.