Státní vyznamenání
28. října 2013 – prezident propůjčil nebo udělil celkem 29 státních vyznamenání
Pozvánku do Vladislavského sálu Pražského hradu nedostali oproti dlouhodobým zvyklostem dva "nepřátelští" rektoři, Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity v Brně. Ceremoniálu se na protest nezúčastnili ani jejich kolegové z ostatních vysokých škol. Mezi oceněnými byli třeba saxofonista Felix Slováček, herečka Jiřina Bohdalová, kteří Zemana podpořili v kampani, nebo bývalý předseda komunistické výkladní skříně JZD Slušovice František Čuba. Medaili si odnesl také zakladatel Jazzové sekce Karel Srp, který ale podle historiků v sedmdesátých letech spolupracoval s StB.
28. října 2014 – prezident propůjčil nebo udělil celkem 33 státních vyznamenání
Opět bez účasti rektorů. Medaili Za zásluhy o stát z rukou Miloše Zemana převzala mimo jiné zpěvačka Lucie Bílá, režisér Zemanova předvolebního spotu Filip Renč, filmař Robert Sedláček, kterému řád připnuli na fleecovou mikinu, nebo Zemanův kamarád, slovenský premiér Robert Fico.
28. října 2015 – prezident propůjčil nebo udělil celkem 35 státních vyznamenání
Trvá bojkot akademické obce. Medaili Miloš Zeman udělil třeba hudebníku Františku Ringo Čechovi, fotbalistovi Pavlu Nedvědovi nebo bývalé herečce Jitce Frantové Pelikánové, která čelí podezření, že za komunismu spolupracovala s StB. Donášet měla údajně třeba na Jana Wericha.
28. října 2016 – prezident propůjčil nebo udělil celkem 30 státních vyznamenání
Slavnostnímu ceremoniálu 28. října předcházela kauza kolem strýce ministra kultury Jiřího Bradyho. Ten podle svých slov měl být mezi vyznamenanými. Poté, co se jeho synovec Daniel Herman setkal s dalajlámou, prý ale Zeman názor změnil. Hrad informaci o tom, že měl být Brady mezi oceněnými, popírá. Medaili Za zásluhy v oblasti kultury převzal třeba zpěvák Daniel Hůlka nebo dlouholetý ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček.