Předpověď totiž není nijak optimistická. V Česku opět bude několik dní vydatně pršet; přeháňky mohou znovu zvedat hladiny toků. Na horách bude sněžit - napadne až 10 centimetrů nového sněhu.
Český hydrometeorologický ústav vydal ráno upřesňující výstrahu, podle níž vysoký stupeň povodňového nebezpečí platí nyní pro všechny kraje Česka a pro Vysočinu.
"Dešťové přeháňky přijdou od jihozápadu a budou postupovat k východu. V pondělí večer se srážky postupně změní na sníh s deštěm nebo sníh," píše se na stránkách ústavu.
Hladiny řek zřejmě zareagují rychle: Už v pondělí večer začnou stoupat, v úterý mnohde dosáhnou prvních a druhých stupňů povodňové aktivity. Ústav očekává, že výstraha před stoupajícími hladinami bude platit do středečního poledne.
Výstraha před silným deštěm platí především pro kraje Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Plzeňský, Praha, Středočeský, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina a Jihočeský.
Sněžit má na území krajů Karlovarský, Liberecký, Plzeňský, Praha, Středočeský, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina a Jihočeský.
Úklid spouště
V mezičase mezi dalším deštěm obce a města pospíchají s úklidem po záplavách. Komplikace působí zejména masa naplaveného dřeva, které ohrožuje přehrady.
Například Znojemská přehrada "absorbovala" podle odhadů vodohospodářů dříví o výměře až 4,5 hektaru. "Jsou to větve, kmeny, všechno spletené dohromady," uvedl pro ČTK vedoucí sekretariátu ředitele Povodí Moravy David Fína. "Dřevo je pro vodní dílo nebezpečné. Za nějaký čas nasákne vodu a klesne ke dnu, což předsavuje velký problém - mohla by se například ucpat výpusť. Nikdo ale neví, za jak dlouho se to stane. Proto tolik spěcháme."
Infobox
POVODNĚ JARO 2006
...Přečtěte si o letošních jarních povodních v souvislostech... CELÝ SPECIÁL NAJDETE ZDE
POVODNĚ VAŠIMA OČIMA
...Podívejte se na fotografie, které z povodněmi postižených oblastí poslali čtenáři deníku Aktuálně.cz... FOTOGRAFIE ČTENÁŘŮ NAJDETE ZDE
Co s dřívím, pomáhají řešit hasiči i armáda. Ve Znojmě je sice připravena hydraulická ruka, která by náplavu mohla vylovit, jenže břehy přehrady jsou podmáčené, takže techniku zatím nelze použít. Experti zvažují nasadit vrtulník.
Jde o miliardy
Vodohospodáři zatím nedokáží odhadnout, kolik je letošní povodně budou stát - škody jsou zejména v korytech řek a vodních dílech, která dosud nejsou kvůli vysokým tokům přístupná.
Ředitelé jednotlivých závodů Povodí však odhadují, že protipovodňová opatření na domácích řekách přijdou na miliardy korun ročně. Jen Povodí Vltavy hodlá vynaložit v příštích třech letech téměř dvě miliardy korun, které mají jít zejména na posílení schopnosti nádrží zadržovat vodu, zvětšovat průtočnou kapacitu říčních koryt; experti se chtějí zaměřit i na stavbu mobilních hrazení v obcích a městech.
Povodí Moravy pak chce ještě letos začít stavět poldr v obci Židlochovice na Brněnsku. Poldr už tam měl stát loni, Povodí ale mělo problémy s výběrovým řízením. Průtahy s vlastníky pozemků pak zkomplikovaly práce například na řece Moravě mezi Bohutínem a Chromčí na Šumpersku.
Velká voda zkouší sousedy
Povodňová vlna zatím postupuje po Labi Německem. Hladina řeky v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko dosáhla dnes ráno nejvyšší hodnoty od doby, kdy se před 110 lety začalo s měřením.
V Hamburku se kulminace očekává v úterý. V Rakousku stále zlobí rozvodněná Morava, ale situace se tam stabilizovala. V Bulharsku hrozí vzrůstající Dunaj.