Objev dne - Po ministerstvu dopravy vypátral Insider další státní instituci, kam se začali stahovat bývalí špioni či elitní policisté. Tentokrát se jejich stanovištěm stala Česká pošta.
Začněme jmenovačkou:
- Petr Somol, bývalý příslušník tajné služby BIS,
- Zdeněk Tomica, někdejší náměstek protikorupční služby,
- Václav Kokeš, dříve protikorupční služba,
- Petr Brázda, původně příslušník armádní tajné služby.
„Výběrové řízení vyhlašujeme jen na jmenované pozice v souladu s vnitřními předpisy. U ostatních je nejlepším doporučením jejich životopis,“ poskytl vysvětlení ředitel odboru komunikace pošty Ivo Mravinac.
Nástup výše jmenovaných pánů Česká pošta zdůvodňuje posilováním bezpečnosti podniku. Součástí této strategie byl také nedávný nákup části bezpečnostní agentury ABAS, která se specializuje na převozy peněz. Pošta ji v tichosti převzala letos v létě.
„Pošta zásadním způsobem restrukturalizuje úsek bezpečnosti a na řadu pozic potřebuje odborníky. Koncepce je zcela v souladu se schválenou strategií rozvoje společnosti a má ambice přesahující současnou praxi České pošty. Proto existují pozice, při jejichž obsazování pošta záměrně nesahá do vlastních řad, ale doslova nakupuje zkušenosti z externího prostředí,“ dodává Mravinac.
Na ministerstvu vnitra, pod které Česká pošta formálně spadá, ale existuje ještě jedno vysvětlení těchto „nákupů odborníků“. A je spojeno se jménem Ivana Langera, bývalého šéfa resortu.
Právě on kdysi přivedl na poštu Petra Zatloukala, nynějšího šéfa podniku. A právě Langer je s některými nyní zaměstnanými „nakoupenými odborníky“ spojován.
„Jsou to takzvaně jeho lidé, on je tam dosadil. Vliv na poštu si stále uchoval, i když už není na vnitru,“ uvedl jeden z úředníků obeznámený se situací. „Jenom zatím není jasné, jestli se postaral svým známým „jenom“ o trafiku, nebo je za tím ještě nějaký jiný cíl. Ti lidé z minulosti disponují řadou exkluzivních informací a stejně tak je v nejrůznějším prostředí dokážou i získat,“ dodal.
Sám Langer tyto zákulisní informace nekomentoval, na zaslané otázky dva dny nereagoval.
Oficiálně nicméně jakékoli postranní úmysly s „nakoupenými odborníky“ i angažmá Ivana Langera striktně odmítla Česká pošta.
„Hlavním kritériem pro jejich přijetí byly jejich odborné reference. Ti lidé se hledali nějaký čas na trhu. A informace o aktivitě pana Langera je odvážná konstrukce, kterou bych vyloučil," konstatoval Mravinac.
A co přesně mají bývalí špioni a policisté ve státní firmě na starost?
Bývalý příslušník BIS a pozdější šéf bezpečnosti ČSA Petr Somol se stal podle ředitele komunikace Mravinace analytikem na úseku poštovní technologie a inspekce. Vede současně nový projekt DINO, který má ambice pomáhat lidem s jejich dluhy.
Protikorupční expert Zdeněk Tomica řídí sekci přídělové a odvodové služby, která zodpovídá za zavážení pošt penězi. Má na starost také kroky související s praním špinavých peněz. Petr Brázda a Václav Kokeš, kteří v minulosti za armádu a policii pracovali na vyšetřování armádních zakázek, působí v oddělení provozní inspekce, která má odhalovat trestnou činnost na pobočkách pošty.
Mimochodem právě Brázda s Kokešem ještě zjara působili na Správě železniční a dopravní cesty, která spadá pod resort dopravy. Tento resort, řízený v té době Věcmi veřejnými a jejich lídrem Bártou s minulostí v bezpečnostní agentuře, doposud platil za nejvíce vyhledávané útočiště bývalých policistů.
Sabina Slonková