V Soči se nebude hrát hokej s tím nejlepším, co je k mání

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 1. 2014 15:26
Řeč není o nominacích Hudlerů, Hejdů či Šatanů, ale o puku.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Asi se budete divit, ale není puk jako puk. Ten nejlepší se vyrábí v malé firmě u Vsetína, nedělá čmouhy na mantinelech a výrobci mantinelů potvrzují, že jako jediný na světě nerozbije tvrzená skla ani při rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Nejtvrdší střelu na světě má slovenský obr Zdeno Chára, jeho rána sviští na bránu rychlostí 175,1 km/h.

Rodinná firma Gufex takových puků ročně vyrobí asi milion a vyváží je do celého světa, zásobuje i všechny vrcholné akce Mezinárodní hokejové federace. Jen na ruském trhu Gufex nemá zrovna moc dobré vztahy, a tak se bude na olympiádě v Soči hrát hokej s puky jinými.

"Výroba gumy, to je alchymie. Stačí přidat nebo ubrat směs a puk se chová hned úplně jinak," usmívá se tajuplně Michaela Blažková z Gufexu. Ten recept, proč jsou zrovna valašské kotouče ve světě populární tak, že jich i do Ameriky lodě převážejí ročně plné kontejnery, samozřejmě neprozradí. "Ale možná se s nimi hraje i v NHL, to my nevíme. Do Ameriky prodáváme naše puky jen dealerům, se samotnými kluby nejednáme," říká.

Na olympiádě v Soči se ale s puky, se kterými v minulosti jako první hráli extraligové zápasy hokejisté Vsetína, a hlavně díky jejich zlaté éře z devadesátých let se Gufex ve světě takhle proslavil, hrát nebude.

"Pořadatelé olympiády nás kontaktovali už v létě, že by měli zájem. Poslali jsme jim ceník, ale pak celá komunikace opadla. Znovu se ozvali až v prosinci," líčí Insideru Blažková. Gufex má na trhu velmi silné postavení i díky tomu, že je oficiálním dodavatelem puků na všechny akce, jako jsou třeba mistrovství světa. Samozřejmě všech věkových kategorií.

"Rusové ze Soči po nás chtěli pár puků na ukázku, jenže nám nebyli schopni poslat grafickou předlohu. Chtěli podpisem zaručit, že ji nikomu neukážeme a že tyhle puky nebudeme prodávat nikam jinam. Vše trvalo moc dlouho, vázla komunikace. Nakonec jsme od toho ustoupili. Ta zakázka pro nás není finančně zajímavá, navíc ani nemáme touhu prorazit zrovna na ruský trh. Měli jsme s tím v minulosti hodně problémů, do Ruska je také složitá a nákladná doprava. Jednou se nám stalo, že jsme za velké peníze poslali sedm balíků a přišlo jich jen pět," popisuje Blažková.

Zní to možná zvláštně, ale pro firmy, které hokejové puky vyrábějí, podobně jako Gufex, velké akce jako olympiáda nebo hokejové mistrovství světa nejsou zas tak důležité. Jde spíš o prestiž a reklamu, která firmu často stojí víc, než od pořadatelů turnajů za zakázku inkasuje. To ostatně potvrzují i čísla: Firma ze Vsetína ročně hokejových puků vyrobí na milion, ale na olympiádě se jich ohraje sotva pět tisíc. Na mistrovství světa dokonce o tisícovku méně. Také proto teď velmi reálně hrozí, že se už od příštího roku s českými puky nebude hrát ani na světových šampionátech. Smlouva s IIHF Gufexu po čtrnácti letech končí a malá firma nemá zrovna velký zájem ji prodloužit.

"V tuhle chvíli nejsem schopna říct, jestli budeme uvažovat o jejím pokračování, není pro nás výhodná. Láká nás to vzhledem k příštímu světovému šampionátu doma v České republice, ale smlouvu bychom museli prodloužit na čtyři roky a to by musela IIHF nabídnout podstatně lepší podmínky. Uvidíme příští rok, když nebudou ve vyjednávání přístupní, od mezinárodních akcí ustoupíme. Smlouva, kterou máme, je prakticky stejná už čtrnáct let. Puky dodáváme v podstatě zadarmo jen výměnou za reklamu. Jenže náklady na dopravu i cla stoupají a my už nejsme schopni to finančně utáhnout, jsme malá firma," říká docela smířeně Blažková, která firmu vede po svém otci – velkém fanouškovi vsetínského hokeje.

V Česku už má Gufex dokonce konkurenci. Pro náchodskou firmu Rubena ale výroba puků není stěžejní, přesto i ona patří ve světě mezi uznávané. Právě s jejími puky se nejspíš bude v Soči hokejový turnaj hrát. Vedení firmy přitom ale podle MF Dnes dodnes neví, jak se Rusové k jejich výrobkům dostali.

"Na podzim náš dealer prodal do Ruska zhruba 100 tisíc našich puků stejně jako mašinku, která je potiskuje, aby si mohli tisknout svoje vlastní emblémy. To je asi jediná možnost, jak se Rusové k našim pukům dostali, která mě napadá," tvrdí ředitel speciální výroby v Rubeně Michal Kubeček. Problém je tady ale v tom, že Rusové navzdory nápisům CZECH REPUBLIC a Rubena vyraženým na boku kotouče označili puky za vlastní.

"Puk musíte mít rádi, protože je to hlavní atribut hokeje, a tenhle mám rád obzvlášť, protože je ruský. Tímhle pukem my dostávat góly nebudeme, ale soupeři ano. Když naši vystřelí a puk poletí do tyčky, tak se odrazí rovnou do branky," prohlásil dokonce šéf Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak. Takže je teď kolem toho v Rubeně docela dusno.

"Na druhou stranu to vyváží ohromná reklama. Špatná dohoda je vždy lepší než dobrá válka," řekl o tom Kubeček.

Pokud Gufex skutečně smlouvu s IIHF neprodlouží a z mezinárodních akcí jako hlavní dodavatel ustoupí, otevře se tím šance právě východočeské konkurenci. Rubena ji chce využít.

ADAM SUŠOVSKÝ

 

Právě se děje

Další zprávy