Účet za odmítnutý pakt. Jak se teď dívá Brusel na Prahu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 3. 2012 14:16
Bývalý komisař Telička a někdejší vrchní ředitel pro strukturální fondy Vitula popisují, jak souvisí problémy s dotacemi z EU s Nečasovým odmítnutím europaktu.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Češi podle všeho začínají platit první účty za odmítnutí fiskálního paktu. Ochota EU řešit české problémy s dotacemi za 800 miliard totiž citelně opadne.

Dotační kohouty Evropská komise 9. března zavřela z věcných, a ne otevřeně politických důvodů jako v případě Maďarska. Důležití lidé, kteří teď mají v EU problematické dotace na starosti, ale nejspíš ztratili důvod mhouřit nad Čechy oko. Odpor k fiskálnímu paktu u nich teď bude hrát negativní roli, shodli se pro Insider experti na evropskou dotační politiku Jan Vitula a Pavel Telička.

Důvod samotného zastavení dotací je objektivní a s fiskálním paktem nemá nic společného.

"Audit dotací na ministerstvu školství zjistil, že v kontrolním mechanismu je jedna část, která se jim zdá problematická. Tu sice EU původně odsouhlasila, teď ale zjišťuje, že nefunguje tak, jak si myslela," vysvětluje Jan Vitula, někdejší vrchní ředitel pro strukturální fondy EU při ministerstvu školství, jehož před rokem a půl odvolal ministr Josef Dobeš.

Podobně to vidí i bývalý eurokomisař, dnes lobbista bruselské firmy BXL Consulting a koordinátor projektu Rail Baltica Pavel Telička.

"U nás je skutečně závažný a zásadní problém, který už není v rovině, že by pan ministr Dobeš řešil jen svůj resort. Ten problém už přerostl jeho hranice. Komise proto vyčkávala, zda se věci chopí premiér nebo vláda jako celek. Teď dospěla k závěru, že se tak neděje. Ne náhodou premiér mluvil s eurokomisařem (pro regionální politiku Johannesem) Hahnem, ne náhodou se domluvili, že přijede,“ vysvětluje Telička.

Hahn přicestuje do Prahy ve čtvrtek.

Fiskální pakt považuje drtivá většina evropských zemí za klíčovou odpověď na největší poválečnou krizi kontinentu. Jeho odmítnutí české problémy s dotacemi nezavinilo, důsledky ale možná teprve pocítíme.

„Samozřejmě nelze vyloučit, že při hledání řešení nebo při volbě taktiky na straně komise nemůže být v podvědomí určitých lidí ta skutečnost, že Česká republika jde v otázce fiskálního paktu svojí cestou,“ uvažuje Telička.

Formulovat to podle něj jde i obráceně. „To, že Česká republika nepřistoupila k fiskálnímu paktu, není hybnou silou současných problémů. Kdyby ale byla politická situace jiná, mohlo by to napomoci k řešení stávajícího problému i případných problémů příštích.“

Kromě formálních překážek tak ve vyjednáváních budeme čelit i těm neformálním a skrytým. "Oproti nám jde vůči Maďarsku ze strany komise o centralizovanější přístup než na úrovni jednotlivců,“ naznačuje Telička.

„Já bych nevylučoval, že to v tom trošku hraje roli. Že by pro to existoval reálný důkaz, se ale říct nedá,“ souhlasí Vitula.

 

Právě se děje

Další zprávy