Byznys – Alan Svoboda z ČEZ je prvním uznaným případem v Česku, kdy manažer využil detailní znalosti své firmy při obchodování s jejími akciemi, ale pokutu za to platit nebude.
Obchodního ředitele definitivně zbavil hrozby finančního trestu Nejvyšší správní soud (NSS). Konstatoval, že Česká národní banka udělala při trestání Svobody procesní chyby, kvůli nimž je na pokutu pozdě. Svůj verdikt zveřejnil NSS dnes.
Svoboda měl platit 1,7 milionu korun, a jako první z českých top manažerů tak měl pykat za to, že věděl víc než jiní na trhu.
V dubnu a květnu 2005, krátce před zveřejněním hospodářského výsledku a výše dividendy ČEZ, nakoupil nejprve 7,5 a pak dalších 10 tisíc akcií firmy. Podle dohledu nad kapitálovým trhem (ten spadá do kompetence ČNB) se tím dopustil zneužití důvěrné informace, protože akcie nakupoval v době, kdy už jak zisk, tak výši dividendy znal. Svoboda pak akcie prodal se ziskem 1,6 milionu.
Bránil se tím, že obchod řádně ohlásil.
Svoboda byl obviněn z trestného činu zneužití informací v obchodním styku. Vrchní soud v Praze ale před třemi roky rozhodl, že se manažer žádného porušení zákona nedopustil. Česká národní banka přesto rozhodla o udělení pokuty, a to ve výši 1,7 milionu korun.
Soudci NSS v novém verdiktu potvrdili, že Svobodův postup v pořádku nebyl, šlo jednoznačně o přestupek. "Soud se ztotožňuje s klíčovým právním názorem ČNB ohledně toho, že nabytí nebo zcizení akcie, jíž se týká vnitřní informace, kterou má obviněný k dispozici, je přestupkem i tehdy, pokud toto nabytí nebo zcizení bylo řádně oznámeno Komisi pro cenné papíry," uvedli soudci.
Proč tedy Svoboda pokutu nedostal?
V rozhodování centrální banky našli soudci procesní chyby, které způsobily, že už uplynula doba, ve které může být manažerovo jednání potrestáno. Svoboda podle soudců například nedostal přiměřenou možnost reagovat na některé údaje ze spisu.