Byznys – Raiffeisenbank si připisuje marketingové prvenství. Jako první banka v Česku nabídne svým klientům aplikaci pro chytré brýle Google Glass. Aplikaci vyvinulo studio Inmite, pro které jde již o čtvrtou veřejně známou aplikaci pro Glass.
Hlavním přínosem chytrých brýlí, nejen těch od Googlu, je možnost zobrazit aktuálně požadované informace před očima uživatele bez vytahování telefonu a bez toho, aby bylo nutné přestat sledovat cestu v automobilu i při chůzi. Mezi nejčastější způsoby využití tak patří navigace a na ní postavené aplikace.
Možností Google Glass chce využít i Raiffeisenbank, která díky propojení navigačního softwaru a vlastní aplikace vyvinuté ve studiu Inmite nabízí snadnou navigaci k nejbližším bankomatům bez ohledu na jejich provozovatele.
Aplikace se aktivuje hlasovým pokynem: "Google Glass, I need cash". Použití anglické fráze vychází z možností Google Glass, které zatím podporují hlasové ovládání pouze v anglickém jazyce. Po vyřčení fráze se zobrazí seznam deseti nejbližších bankomatů českých finančních ústavů, nejen bankomatů Raiffeisenbank.
Uživatel pak může dotykovými gesty na postranici brýlí vybrat konkrétní bankomat a nechat si zobrazit navigaci s klasickou mapou zobrazenou na okraji zorného pole svého pravého oka. Aplikace nabízí i zajímavější variantu – navigaci s využitím rozšířené reality, kdy se pozice bankomatů promítají přímo do zorného pole uživatele bez zobrazení mapy (na snímku).
Možnosti využití nové aplikace Raiffeisenbank jsou omezené, v Česku je aktuálně pouze několik párů Google Glass. Oficiálně mohou chytré brýle od Googlu získat pouze lidé s trvalým pobytem v USA, ale regulatorní omezení lze obejít.
I tak je pro koupi Google Glass nutná pozvánka od stávajících majitelů (v USA se k pozvánce dostali i předplatitelé služby Google Music). Další podmínkou je zaplacení 1500 dolarů plus sales tax, obdoby českého DPH, která se pohybuje kolem deseti procent, ale v některých státech unie je nulová.
Inmite je zatím nejaktivnější česká softwarová firma ve vztahu ke Google Glass, přestože konkurenční eMan měl k dispozici Glass jako první díky Martinu Pelantovi. Firma ale zatím žádné prototypy funkčních aplikací nepředstavila.
OTAKAR SCHÖN