Inside Sport - Pach korupce, potvrzené černé fondy, soudy, nenávist, válka o moc. Přesně tak se teď prezentuje fotbalový klub Sigma Olomouc. Přitom donedávna byla Haná na fotbalové mapě vzorovým ostrůvkem ekonomické i sportovní stability. Teď se změnila v bojiště.
Deník Insider zjistil, kdo s kým bojuje a proč. „Zápas“ o Sigmu už začal – a pískat ho podle všeho bude primátor města Olomouce Martin Novotný. Právě město spolu s občanským sdružením totiž v klubu drží majoritní podíl akcií. A válce minoritních akcionářů už nemíní nadále nečinně přihlížet.
„Takhle to dál nejde. Řídicí mechanismy a struktura klubu se musí změnit. Podmnožinou nové úpravy budou i personální zásahy,“ řekl deníku Insider olomoucký primátor pár hodin před zasedáním dozorčí rady, na kterém chtěl (dnes odpoledne) tyto změny prosadit.
Představme si válčící strany: Na jedné stojí multimilionář Josef Lébr, muž, který zbohatl na porevolučních obchodech s bytovým fondem. Drží 10 % akcií klubu a je předsedou představenstva. Do povědomí širší veřejnosti vstoupil v začátcích války o Sazku, kdy v jednáních s Alešem Hušákem působil jako prostředník realitního magnáta Radovana Vítka.
Mužem na odstřel je pak jeho dosavadní spojenec, místopředseda Jaromír Gajda. Ten ve struktuře po léta zastupuje občanské sdružení a 1. olomouckou investiční. Ta drží v Sigmě 10 % a spolu s Gajdou ji vlastní i Jiří Ficner a Jiří Kubíček. Právě Kubíček byl prvním, kdo z vedení klubu vypadl a odstartoval nelítostnou válku patriotů. Před několika týdny nařkl Gajdu z vytváření černých fondů - a Insider tehdy o tom informoval jako první.
Kubíčkovo svědectví, že Gajda od tehdejšího hráče Kučery zinkasoval 35 000 eur bez dokladu, potvrdil nyní pro Mf Dnes sám Kučera. Od té chvíle je Gajda (polo)mrtvý muž. Do kasy klubu totiž podle všeho zmíněnou sumu neodevzdal – a pohledávku za Kučerou přitom v účetnictví umazal. Tak se mohl vytvořit černý fond, peníze použitelné například pro korupci.
Známé obvinění z korupce, se kterým proti Sigmě v roce 2010 vyrukoval Karel Kapr, šéf Bohemians Praha, přitom dlouholetou stabilitu olomouckého klubu rozbilo. Brzy po vypuknutí aféry opustil Sigmu její dlouholetý ředitel, již zmiňovaný Jiří Kubíček.
Ten se pak u soudu vytasil s nahrávkou, na níž pokladník klubu mluví o tom, že se před zápasem s Bohemians Praha něco chystá a mají se v tom angažovat místopředseda Gajda a trenér Psotka. Fotbalová asociace Sigmu za korupci potrestala a UEFA ji nepustila do Evropské ligy. Soud konstatoval, že ke korupci došlo, ale příslušné skutky nelze prokázat obžalovaným osobám. Krajský soud případ vrátil první instanci a před jejím novým zasedáním se opět objevil Jiří Kubíček. Tentokrát se svědectvím o Gajdovi, Kučerovi a 35 000 eur bez dokladu.
Gajda vše popřel a Kučera tehdy odmítl celou věc komentovat. Proč teď změnil názor a Kubíčkovu verzi potvrdil? Gajda má vedle Kubíčka ještě jednoho zavilého nepřítele. Jmenuje se Robert Runták a je dalším minoritním vlastníkem klubu (3-4 %). Jeho dlouhodobé půtky s Lébrem a Gajdou vedly v říjnu k jeho demonstrativnímu odchodu z představenstva. Insider v té době zachytil zprávu, že Runták shání kompromitující materiály na Gajdu. Kučerovo svědectví by tak do celé skládačky mohlo zapadat.
To vše v době, kdy je Sigma Olomouc vysoko v tabulce a v kádru má řadu hráčů, o něž je velký zájem nejen na tuzemském trhu. Pospíšil či Hořava jsou hráči s cenou přesahující 15 milionů korun. Prodá se fotbalista ze stáje agenta Pavla Pasky, nebo klient Sport Investu? A která hráčská agentura by pak Sigmě dodala „nové koně“? I to je podle zdrojů Insideru jedna z rovin, na které válka o Sigmu probíhá. Jde o peníze a rozhodovací pravomoci v představenstvu.
Luděk Mádl