Soudci vědí, proč se nevzdat. Pak sedí doma a berou 40 tisíc měsíčně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 2. 2013 15:56
Se zatčením a obviněním Ondřeje Havlína z Obvodního soudu pro Prahu 2 má Česko už druhého soudce, který byl obviněn přímo za příjímání úplatků. Zároveň se v jeho osobě rýsuje další případ, kdy bude státní kasa vyplácet takovému člověku pěknou sumu, i když bude postaven mimo funkci.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Se zatčením a obviněním Ondřeje Havlína z Obvodního soudu pro Prahu 2 má Česko už druhého soudce, který byl obviněn přímo za příjímání úplatků. Zároveň se v jeho osobě rýsuje další případ, kdy bude státní kasa vyplácet takovému člověku pěknou sumu, i když bude postaven mimo funkci.

Soudce Havlína totiž ministr spravedlnosti s největší pravděpodobností zbaví výkonu funkce, ale pokud samotný soudce nerezignuje, náleží mu polovina dosavadního platu.

O tom, jak taková věc funguje, svědčí případ litoměřického soudce Josefa Knotka, jehož nahráli před lety policisté tajně v jeho kanceláři a získali záznamy, na nichž se hovoří o tom, jak za tisíce až desetitisíce ovlivnit jednotlivé případy. Insider přepisy policejních odposlechů zveřejnil v polovině letošního ledna.

Insider zjistil, že Havlínovi by částka rovnající se polovině platu zajistila pravidelný příjem kolem 40 000 korun, protože ve své profesi patří ke zkušeným kádrům s letitou praxí, a jeho měsíční příjem tak podle dostupných údajů činil přes 80 tisíc korun.

Zatímco Havlínova kauza, v níž je spoluobviněno dalších pět lidí, je na začátku vyšetřování, Knotek byl s dalšími lidmi obžalován. Shodou okolností byl úvodní den procesu naplánován tři dny před tím, než si detektivové protimafiánského útvaru přišli pro soudce Havlína.

A jak Knotkův případ ukazuje, ani nařízený proces nemusí soudce jen tak o pěkný příjem připravit. Soud totiž nezačal nejen minulý týden, ale ani toto pondělí, na které byl poprvé odročen. Nyní je už odložen na neurčito.

Soudce Havlín působí v justici přes 22 let – s několikaletou přestávkou, kdy působil v diplomacii. Podle zákona tak měl od letošního roku nárok na příjem přes 85 tisíc korun.

„Co se týče odměn, ty nejsou složkou soudcovských platů,“ připomněla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová fakt, že poloviční sazba, již bude nyní obviněný soudce pobírat, se vypočítává ze základního platu.

Litoměřický soudce Knotek se musel kvůli obvinění svléknout z taláru už před dvěma roky, po celou dobu dostává poloviční plat – pohybuje se ve výši bezmála 40 tisíc korun, tedy zhruba srovnatelně s tím, co by mohl dostávat soudce Havlín.

U Knotka podobně jako u Havlína hraje roli to, že mu zbývá jen několik let do důchodu – v justici působí od roku 1975. Havlín nastartoval svoji kariéru soudce v roce 1981.

Případy Havlína a Knotka přitom mají řadu věcí společných. Oba zadržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a na kauzu dohlížel tým v čele s žalobkyní Lenkou Bradáčovou. Oba působili na stejné úrovni soudů a Havlín je stejně jako Knotek obviněn kvůli případům, kde se zahlazovaly dopravní trestné činy.

Rozdíl je jen v taxách, které policie zdokumentovala, nebo se je nyní pokouší zdokumentovat. Zatímco Knotek si podle spisu řekl o maximálně 30 tisíc korun, v Havlínově případu mělo jít údajně v minimálně 17 případech o staticové částky.

Dodejme, že v podobné situaci jako oba soudci je nyní také státní zástupce František Fiala obviněný v Havlínově kauze. Také on má díky dlouholeté praxi podle nadřízeného žalobce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáše Bláhy příjem na nejvyšším místě platové tabulky. A podle ní si tak zatím přijde měsíčně na 87 tisíc korun.

Před obviněním ale strávil několik hodin na policejním výslechu a v pondělí ani nepřišel do práce, neboť si začal vybírat dovolenou.

Radek Nohl

 

 

Právě se děje

Další zprávy