Objev dne - Po letech váhání a čekání na správný okamžik spustilo ministerstvo zahraničí prodej zámku Štiřín. Kupce pro zámeček, který si stát cení na zhruba 330 milionů korun, začne shánět Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
„Zámek Štiřín nebude prodávat ministerstvo zahraničí, ale Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kterému jsme dali podnět, aby tento prodej připravil,“ řekl první náměstek ministerstva zahraničí Jiří Schneider.
Barokní stavba s golfovým hřištěm nedaleko Prahy není jen reprezentativní vládní sídlo, ale zároveň i jedním ze symbolů korupce a divokých praktik v české politice. O jeho prodeji mluví současný šéf diplomacie Karel Schwarzenberg roky a kolem zámku už krouží zájemci.
Prodej Štiřína patří do plánu rozsáhlých úspor, jehož součástí je rozprodej státního majetku, a to až v celkové hodnotě 8 miliard korun. Odhad ceny Štiřína se pohybuje ve stamilionových částkách, stát ho vidí na zmíněných 330 milionech, avšak dříve se mluvilo i o řádově vyšších částkách, až o 650 milionech korun.
Podle náměstka Schneidera samotnému prodeji bude předcházet jednání ve vládní dislokační komisi, kde bude zámek nabídnutý ostatním českým úřadům a institucím.
„Nepředpokládám, že o to bude nějaká přetahovaná,“ řekl však Schneider na rovinu při jednání zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prostřednictvím svého mluvčího Roberta Hurta Insideru vzkázal, že samotný prodej bude případně spuštěn právě až po rozhodnutí na vládní úrovni.
„Úřad na základě žádosti Ministerstva zahraničních věcí, a to s odkazem na rozsáhlé zkušenosti v oblasti nakládání se státním majetkem, prověřuje nabývací tituly k předmětnému majetku,“ uvedl Hurt. (Nabývacím titulem se rozumí smlouvy prokazující stávající vlastnictví nemovitosti.)
Úřad by pak zámek pravděpodobně podle zákonné praxe nabízel prostřednictvím výběrového řízení. „Otázky na způsob stanovení ceny, nabízení prodávaného majetku apod., se v obecné rovině řídí citovaným zákonem, nicméně jsou v tuto chvíli zcela předčasné, a to s odkazem na shora uvedené, tj. absenci závazného rozhodnutí ze strany Vlády ČR,“ dodal mluvčí Hurt.
O předání prodeje Štiřína do rukou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových ví i jeho ředitel Václav Hrubý. Výrazně s ním však nesouhlasí.
„V jaké fázi je příprava prodeje, nevím. Ale prodej není dobré řešení. Zámek Štiřín má dostatečný potenciál, aby byl soběstačný a ve své tzv. jiné činnosti, tedy v poskytování služeb organizacím a občanům, také skutečně soběstačný je,“ řekl Hrubý Insideru.
Jiný pohled na to má ministerstvo zahraničí. Za poslední rok diplomati prý nezorganizovali na Štiříně jedinou akci. Reprezentativní zámek se například nevyužil ani v době českého předsednictví Evropské unii, kdy se v Česku pořádaly stovky akcí.
Komerční akce se tam ale pořádají, podle štiřínského kalendáře je nejbližší konferencí Strategické fórum pro byznysmeny.
Podle ředitele Hrubého by se kupec pro zámek zřejmě našel. „Ano, už se tu objevují různí zájemci,“ uvedl bez podrobností.
V areálu je barokní zámek s několika rybníky, zámecký park v anglickém stylu a několik kongresových sálů. Komplex - vybudovaný pro náročnou klientelu - slouží také jako hotel, sportoviště a místo pořádání kulturních akcí.
Štiřínský zámek se na přední místa v médiích dostal už před deseti lety, kdy s ním byla spojena jedna z politických afér éry premiéra Miloše Zemana – jeho tehdejší poradce Jaroslav Novotný byl totiž ve vážném podezření, že vydíráním chtěl přimet ředitele Hrubého, aby vyrobil falešné důkazy proti ministrovi zahraničí Josefu Zieleniecovi.
Ve stejné době pak novináři vypátrali, že na Štiříně byla několik měsíců funkční odposlechová zařízení, a to i v konferenčních sálech, které používaly zahraniční delegace. Případ nebyl nikdy objasněn.