Proč se sociální demokraté a lidovec postavili proti koaliční smlouvě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 1. 2014 15:17
Mohlo jít o další lekci a opatrně zdvižený prst vůči předsedovi strany a teď už i premiérovi Sobotkovi. Nebo jen prostě o vzdor poslanců, kteří mají pocit, že se od nich čeká jen zdvihání rukou.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Tichá úterní vzpoura několika poslanců ČSSD a jednoho lidovce pohasla stejně rychle, jak začala. Řeklo by se "mnoho povyku pro nic", kdyby tato epizoda neukázala skryté nášlapné miny, hlavně v řadách nejsilnější koaliční strany, ČSSD.

Koaliční smlouvu podepsalo ještě před tím, než prezident jmenuje novou vládu, několik váhajících sociálnědemokratických poslanců už včera a dnes svůj podpis připojil i Vít Kaňkovský z KDU-ČSL, epizoda ale není k zapomenutí.

Na lidovce Kaňkovského jeho straničtí kolegové netlačili. "Kolega Kaňkovský vyjadřoval své výhrady už při vyjednávání koaliční smlouvy. Ne, neklečeli jsme na něm," řekl Insideru první místopředseda lidovců Marian Jurečka a krátce nato si ověřil, že poslanec už svůj podpis pod smlouvu připojil.

"Od začátku jednání jsem zastáncem odchodu do opozice. Měl jsem pochybnosti, zda budeme mít v koalici roli rovnocenného partnera," potvrzuje sám Vít Kaňkovský.

Proč nakonec podepsal? "Jednal jsem s panem Jurečkou i s panem Bělobrádkem a oni mě ujistili, že si postavení v koalici pohlídáme," vysvětluje váhající poslanec.

V klubu poslanců za ČSSD byla situace o poznání složitější.

Poslanci sice tvrdili, že jim nevadí požadavek podepsat koaliční smlouvu všemi vládními poslanci ani tak kvůli samotnému podpisu, ale kvůli tomu, že si ho vymyslel Andrej Babiš.

Ten to nepopírá a znovu to Insideru potvrdil. Říká ale, že nešlo o žádný diktát, ale o dohodu s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. "Vždyť jsme se na tom dohodli už dávno. Přesvědčovat o tom pana Sobotku jsem ani nemusel," řekl Andrej Babiš.

V líčení toho, co o něm skutečně zaznělo v klubu ČSSD, se přítomní liší.

"Byla to dohoda vyjednávacích týmů, žádnou takovou informaci, že by to byl požadavek Andreje Babiše, jsem klubu nedával," říká Bohuslav Sobotka.

Hned několik poslanců ČSSD ale potvrzuje, že v klubu informaci, že jde o Babišův požadavek, slyšeli.

"Nám řekli ve straně, že to chce Babiš. Ale s námi se vlastně nikdo moc nebaví," říká jeden z poslanců-matadorů z řad ČSSD.

Naproti tomu předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka optimisticky tvrdí: "Komunikaci s klubem považuji za bezproblémovou. Popravdě nikdo se tam na podpisy neptal."

Podrobnější rozhovory pak ukazují, že ve skutečnosti šlo spíše o protest proti atmosféře v klubu. Další ze zkušených poslanců totiž obrázek doplňuje: "Jasně že u nás roste napětí. Měsíc nebyl klub, leccos jsme se dozvěděli jen z médií. I na tuto mimořádnou schůzi Sněmovny, která právě probíhá, se zařadily zákony, které jsme nechtěli, třeba zákon o NKÚ."

"Roste napětí i vůči předsedovi klubu Romanu Sklenákovi, protože ani on moc nekomunikuje," dodává.

Roman Sklenák je v tématu na slova skoupý. "Nechci komentovat, co zaznělo na klubu. U některých médií mám pocit, že z něj mají od nás přímou linku."

Závěr je poměrně jednoduchý: Mohlo jít o další lekci a opatrně zdvižený prst vůči předsedovi strany a teď už i premiérovi Sobotkovi. Nebo jen prostě o vzdor poslanců, kteří mají pocit, že se od nich čeká jen zdvihání rukou.

Tedy situace, kterou v minulém volebním období popsal Insider také u nejsilnějšího klubu vládních poslanců. Tehdy jím byla frakce ODS.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ, JAN NĚMEC

 

Právě se děje

Další zprávy