Zahraničí – Dobrá ruskojazyčná televize s kvalitním a vyváženým zpravodajstvím a vkusnou zábavou může být důležitou zbraní proti ruské propagandě v Pobaltí, kde žijí početné ruské menšiny. Alespoň si to myslí lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs.
„Rusům žijícím uvnitř hranic Evropské unie je třeba nabídnout alternativní příběh. Ne jinou propagandu, ale korektní informace o tom, co se děje na Ukrajině i v unii,“ vysvětlil Rinkevičs v rozhovoru pro Insider a HN na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mnoho pobaltských Rusů totiž žije v informačním ghettu vlastního jazyka a v nynější ukrajinské krizi je vystaveno tvrdé ruské propagandě.
Lotyšská a litevská vláda nedávno zakázala vysílání ruských televizních kanálů na svém území – kvůli šíření rasové nenávisti. Sama Riga zvýšila financování vlastního ruskojazyčného kanálu. „Malá pobaltská země nemůže sama konkurovat ruským zdrojům. Když spojíme síly a dostaneme pomoc z EU, může to být dobrá alternativa,“ podotkl Rinkevičs.
Rozhovory mezi řediteli tří pobaltských státních televizí prý směle pokračují a připravují už byznysmodel pro společný kanál. Zbývá ale vyjednat politickou podporu. „Lotyšská vláda ji dává,“ řekl k tomu ministr.
Podle odhadu estonské veřejnoprávní televize by si provoz takového kanálu vyžádal 2,5 milionu eur od každé ze tří zemí, a kvůli omezeným rozpočtům proto bude nutná žádost u Evropské unie.
Do Pobaltí nedávno zamířily malé americké jednotky a Severoatlantická aliance zásadně posílila ochranu vzdušného prostoru. Podle Rinkevičse sice žádný ukrajinský scénář Lotyšsku nehrozí, Pobaltí ale potřebuje od aliance podporu například ve formě stálé přítomnosti vojsk NATO. „Nemusí to být jen Američané, ale i další ve formě rotace,“ doplnil Rinkevičs. Sám přitom očekává, že na zářijovém summitu ve Walesu bude nějaký balíček dlouhodobé podpory pro Pobaltí ze strany NATO schválen.
Lotyšsko také podle něj zvýší své výdaje na obranu a tři pobaltské státy navíc oživí svoji dřívější vojenskou spolupráci. Ukrajinská krize zároveň urychluje některé dlouhodobé společné projekty v Pobaltí. „Do konce května by mělo padnout rozhodnutí třeba o terminálu na zkapalněný plyn,“ dodává.
Martin Ehl