Největší český obchodník s uhlím Paukner má zálusk na dvě velká sousta

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 4. 2013 15:00
Miliardář Petr Paukner (58) je na vzestupu. Největší český obchodník s uhlím, majitel v poslední době setrvale rostoucí skupiny Carbounion Bohemia, před pár týdny vstoupil rovnou do finále soutěže o jedinou černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, kterou prodává ČEZ.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - Miliardář Petr Paukner (58) je na vzestupu. Největší český obchodník s uhlím, majitel v poslední době setrvale rostoucí skupiny Carbounion Bohemia, před pár týdny vstoupil rovnou do finále soutěže o jedinou černouhelnou elektrárnu Dětmarovice, kterou prodává ČEZ.

Kromě toho je Paukner členem uskupení, jež soutěží o teplárny v Kladně a ve Zlíně. Ty právě prodává česká dcera švýcarské energetické skupiny Alpiq – společnost Alpiq Generation. Pokud se Pauknerovi a jeho partnerům obě akvizice povedou, vliv tohoto obchodníka v české energetice skokově posílí.

Postup rovnou do finále

Do bitvy o Dětmarovice Paukner vstoupil ve chvíli, kdy už byla partie hodně rozehraná. Jako partnera ho přibral havířovský podnikatel Mieczyslaw Molenda, který o Dětmarovice už od loňska usiluje prostřednictvím své firmy Gascontrol. Ta je ve finále soutěže a má všechny předpoklady elektrárnu získat.

Podle expertů na energetický trh jde o dobrý obchod. Gascontrol za jedinou černouhelnou elektrárnu ČEZu nabídl 1,6 miliardy korun, což je víc než mnohem větší soupeři EPH a BXR. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky se však hodnota této elektrárny šplhá až ke dvěma miliardám, analytik J&T Banky Michal Šnobr vidí hodnotu Dětmarovic dokonce ještě mnohem výš.

Podle zdrojů blízkých ČEZu se ovšem v této chvíli žádná vyšší nabídka za Dětmarovice od z konkurentů Gascontrolu nerýsuje. Sám ČEZ si zdroj cení (podle loni zpracovaného externího posudku) na 1,3 miliardy. A tak má Paukner a spol. velkou šanci elektrárnu za 1,6 miliardy získat. Budou sice muset provést řádově stamilionové ekologické investice do ekologie, aby splnili zpřísněné limity platné od roku 2016, podle Pauknera ale půjde pořád o ziskovou akvizici.

Výhodou pro tandem Gascontrol – Paukner je, že budou mít pod kontrolou jak vstupy, tak prodej produkce elektrárny, protože se dá čekat, že Paukner bude zajišťovat jak dodávky uhlí, tak prodej vyrobené elektřiny. Pokud Gascontrol elektrárnu získá, bude to pro jeho byznys znamenat velký kvalitativní posun.

Po Alpiqu sahá spíš Carpaterra

Přesně o stejný efekt jako v Dětmarovicích se Paukner pokouší i v obchodu s Alpiqem.

Majitel Corbounionu je členem třístranného sdružení PURS, založeného speciálně kvůli účasti v soutěži o teplárny Alpiqu. Název PURS tvoří zkratka jmen Paukner – Ulčák – Rokos – Štěpánek, z čehož plyne, že dalšími členy sdružení jsou společnost E-Invest Pauknerova dlouholetého obchodního partnera Martina Ulčáka a dále Sokolovská uhelná, těžební firma spoluvlastněná Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem.

Zatímco v soutěži o Dětmarovice je spoluvlastněný Gascontrol Power považován za favorita, v bitvě o teplárny Alpiqu ve Zlíně a na Kladně má stále zdatné soupeře. Ze hry sice odpadli v průběhu licitací čtyři hráči – ČEZ, Penta, Czech Coal a Bohemia Energy -, stále však mezi uchazeči zbývá holding EPH a dále společnost Carpaterra, za níž stojí bývalý investiční bankéř Petra Kellnera Michal Šušák (ten už vlastní teplárnu v Plané nad Lužnicí).

Alpiq doufá, že za obě teplárny získá přes 400 milionů eur, podle dostupných informací ale nabídky zatím této výše zdaleka nedosahují. „Alpiq vyzval minulý pátek ke zvýšení nabídek, cenu jsme navýšili. Nevím, jak jsou na tom ostatní soupeři, ale my každopádně zůstáváme ve hře,“ řekl Insideru Paukner.

Podle zdroje blízkého tendru si ale po posledním zvýšení nabídek nestojí PURS nejlépe – nejvyšší cenu údajně nabízí Šušákova Carpaterra, jíž přislíbil spoluúčast další silný investor, takže nabídka přesahuje 350 milionů eur. „Na druhém místě je EPH, Paukner a spol. jsou až třetí,“ tvrdí zdroj Insideru.

Lidé z okruhu bidujících firem se shodují, že cenový cíl Alpiqu je v dnešní době zcela nereálný, je tedy otázka, zda se firma s nabízenými nižšími cenami spokojí, zda bude pokračovat, či zda od prodeje zatím zcela ustoupí.

Paukner nicméně dává najevo, že se s partnery zatím nehodlá šance na získání tepláren vzdát. Do teplárenství má ostatně s partnery ze Sokolova nakročeno už od předloňského roku, kdy získali společně desetiletý dodavatelský kontrakt pro Plzeňskou teplárenskou, jednu z největších tepláren v zemi. V bitvě o tento obchod porazili dva silné soupeře – Czech Coal a EPH – a s klíčovou dodávkou mají v Plzeňské teplárenské i značný vliv.

Petru Pauknerovi se každopádně vyplácí, že si udržuje dobré vztahy s řadou dalších silných hráčů a je schopen uzavírat užitečné obchodní koalice. Úročí tak své letité kontakty v energetické branži.

Paukner patří k nejzkušenějším ve svém oboru u nás. Začínal s komoditními obchody ještě v socialistickém podniku zahraničního obchodu Metalimex a později po jeho privatizaci zůstal v jeho managementu. Koncem 90. let se ale nepohodl s většinovým vlastníkem Petrem Otavou (jedním z privatizátorů OKD), odešel z pozice generálního ředitele a založil si vlastní podnik Carbounion. Zatímco Otava se později zaměřil na investice do kovoprůmyslu (získal firmu All Invest Břidličná, největšího domácího výrobce hliníkových obalů a polotovarů, či společnost Měď Povrly), Pauknerovi se vyplácí zůstávat u komodit. V uhlí je dnes největším tuzemským obchodníkem nezávislým na těžařských firmách, významně se na obratu jeho skupiny promítá i speditérská firma Carbosped, specializovaná opět na přepravu energetických surovin.

Zuzana Kubátová

 

 

Právě se děje

Další zprávy