Objev dne - Když se ta zpráva loni objevila v britských Financial Times, elektrárenský gigant ČEZ se mohl přetrhnout, aby ji dementoval.
Dnes se ukazuje, že na informacích o skeptickém postoji vedení firmy k miliardové dostavbě dvou jaderných bloků Temelína mohlo skutečně něco být. Ke stejným závěrům jako zdroje FT totiž dospěla i civilní kontrarozvědka ve své tajné zprávě o činnosti za loňský rok určené pro ministry a vybrané poslance.
Zdroje Financial Times i BIS shodně informovaly hlavně o tom, že uvnitř firmy panují obavy z toho, zda se podaří zajistit financování dostavby elektrárny.
„Uvnitř vedení ČEZ přetrvávala skepse k celému plánu zejména v otázce zajištění jeho financování. S tím souvisela i pasivita managementu při přípravných krocích,“ napsala BIS podle zjištění Insideru do svého dokumentu. A přidala i konkrétní dopad této údajné skepse.
Zástupci ČEZ podle tajné služby byli nepřipravení během jednání s uchazeči, které proběhlo v dubnu 2011. Dva z hlavních uchazečů – česko-ruské konsorcium MIR.1200 a americká společnost Westinghouse – pak údajně začali uvažovat o možnosti, že ČEZ vše torpéduje k ukončení tendru.
Když loni podobně interpretoval situaci kolem připravované dostavby Temelína ekonomický list Financial Times, zástupci vedení ČEZ to striktně odmítli. A na své dikci nezměnili nic dodnes: Temelín je naše priorita číslo jedna.
„Před rokem byla prvořadá příprava tendru a všichni se jí věnovali s plným nasazením. Tendr byl vyhlášen a před dvěma měsíci jsme již dostali tři obsáhlé nabídky, jejichž posuzování právě probíhá. Všichni účastníci se vyjadřují velmi kladně k organizaci tendru. Nové vedení pod Danielem Benešem má dostavbu Temelína jako jednoznačnou prioritu a tak tomu i je,“ komentoval závěry BIS mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
Insider nicméně připomíná, že právě přípravy na výstavbu dalších dvou jaderných bloků v Temelíně označil premiér Petr Nečas jako jeden ze dvou důvodů, proč před rokem nastala blesková výměna jedničky ČEZ. Martina Romana vystřídal Daniel Beneš.
Co tedy Nečas na Romanovu adresu v této souvislosti v médiích přesně řekl? „Etapa Martina Romana byla obdobím dynamických zahraničních ambicí. Já teď chci, aby ČEZ byl dlouhodobě aktivní na domácí scéně. Nyní je klíčová dostavba Temelína.“
Kromě Romanova postoje k dostavbě Temelína se na jeho předčasném odchodu z čela ČEZ podepsala i aféra s podezřením, že jeden z nejvlivnějších tuzemských manažerů hrál dvojí hru. Případ ale míří do ztracena, důkazy o Romanově majetkovém propojení s plzeňskou Škodovkou podle závěrů vyšetřování policie nenašla. Insider psal ve středu.