Portrét – Dnes už se ví, kdo byli ti dva muži z nahrávky bezpečnostní kamery, kteří v noci na půl hodiny zmizeli v kanceláři náměstka vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Šlo o detektivy a z Grygárkovy kanceláře vymontovali tajné odposlechy.
A tím, kdo je v únorové noci roku 2012 doprovázel, byl dočasný šéf zastupitelství Stanislav Mečl. Jako člověk nenapojený na politiky ani na pražské podsvětí měl zastupitelství vyčistit. Mečl svůj úkol splnil, ale po dodnes ne zcela jasných roztržkách se svým spolužákem z práv, nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem, odešel pracovat jako advokát.
Nyní je Mečl tak trochu zpět: ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO) pomáhá se sepisováním nového, důležitého, a navrch i značně sporného zákona o státním zastupitelství. „Spolupracuji s ním, protože zná velmi dobře praxi. Má pomoci zpracovat jednotlivé varianty zákona,“ vysvětluje Válková.
„Zimní král“ pod tlakem
Po krátkém zimním angažmá v roce 2012, kdy převzal pražské státní zastupitelství, se na dvaačtyřicetiletého experta na hospodářskou a finanční kriminalitu tak trochu zapomnělo. Tehdy byl ale Mečl v novinách a televizích skoro každý den. „Byl to obrovský tlak, všichni čekali, že státní zastupitelství rozhýbu,“ uznává dnes Mečl.
Pro připomenutí, jak dramatická doba to tehdy byla: ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal vrchního žalobce Vlastimila Rampulu, který podle ministra brzdil vyšetřování kauz, jako byla třeba Mostecká uhelná. A do některých zase nepřiměřeně zasahoval, přičemž existovalo podezření, že to dělá ve prospěch stíhaných nebo souzených lidí.
Nejvyšší státní zástupce Zeman pak do Prahy na jeho místo vyslal Mečla, svého podřízeného z Brna. A Mečl právě v téhle roli asistoval například policistům z protimafiánského útvaru, kteří sbírali důkazy o napojení náměstka Grygárka na dlouho nedotknutelného podnikatele Romana Janouška.
„Nemám dilema ani VIP klienty“
Nastálo se pak vrchní žalobkyní stala Lenka Bradáčová, Mečl se vrátil do Brna. Odkud přišla koncem roku 2012 zpráva, že Zeman svého náměstka Mečla odvolává pro „ztrátu důvěry“. Mnozí si to vykládali tak, že Mečl byl zhrzený – neunesl, že funkci dostala Bradáčová. „Kdepak, věděl jsem, že ta moje mise bude dočasná, už když jsem na vrchní zastupitelství nastupoval,“ odmítá Mečl.
Co se mezi ním a Zemanem stalo, vysvětlil po odchodu v jediném rozhovoru: povahou diplomat Mečl prý dával najevo nelibost, že rázná Bradáčová odvolává jeho bývalé podřízené nebo na ně podává kárné žaloby za různé chyby. „Se státními zástupci se nemá zacházet jako se spotřebním zbožím,“ tvrdil Mečl v Lidových novinách.
A protože zrovna dostal nabídku od mezinárodní advokátní kanceláře Kinstellar, rozhodl se státní zastupitelství po čtrnácti letech opustit. „Nemusím řešit žádné dilema, nezastupujeme nikoho z veřejného života,“ zdůrazňuje Mečl, že svoji advokátskou praxi pojal jinak než právě Vlastimil Rampula, kterého si najal Ivo Rittig obviněný z tunelování pražského dopravního podniku.
V kanceláři má Mečl na starosti například pátrání po podezřelém hospodaření dceřiných společností firem, protikorupční firemní programy anebo uchazeče o veřejné zakázky, kteří mají pocit, že je úřady při vybírání vítěze poškodily. „Teď vidím, jaká je to obrovská zkušenost – každý státní zástupce by si měl něčím takovým projít. Jednáte například se špičkovými specialisty na zakázky, kteří mají jiný styl práce než vy,“ oceňuje Mečl, který kromě zákona o státním zastupitelství radí ministryni Válkové i s novým trestním řádem kvůli pružnějšímu vyšetřování. A je také členem komise, která vymýšlí, jak vrátit české justici důvěru.
Vojtěch Blažek