Byznys - Do nejznámějšího projektu na podporu tuzemské vědy a technické inteligence Česká hlava vstoupila společnost Natland.
Skupina, jejímž majoritním akcionářem je Tomáš Raška, před měsícem oznámila založení investičního fondu určeného na podporu domácích vědecko-technických projektů - Česká hlava Fond. Krátce předtím Natland prostřednictvím své společnosti Berg Equity v tichosti ovládl i poloviční podíl ve společnosti Česká hlava Promo. Ta organizuje respektovanou soutěž, v jejímž rámci se už od roku 2002 udělují „české Nobelovy ceny“ – tituly Česká hlava za nejvýraznější vědecko-technické počiny. Česká hlava Promo vlastní také ochranné známky Česká hlavička či Machři roku, ocenění pro mladé vědce a talentované učně.
Podle obchodního rejstříku patří od října polovina akcií České hlavy Promo firmě Berg Equity. A ta zase patří skupině Natland Investment Group registrované v Holandsku. Rejstřík tuto vlastnickou změnu zapsal počátkem prosince, Natland oznámil koupi Berg Equity už v říjnu.
Mluvčí Natlandu Starý tvrdí, že skupina s vlastnictvím České hlavy Promo do budoucna nepočítá. Zdá se, že ji převzala dočasně, jen jako nechtěné aktivum se zbytkem Berg Equity. „Natland je jedním z generálních partnerů soutěže Česká hlava a spoluzakladatelem společnosti Česká hlava fond. Není ale spoluvlastníkem České hlavy Promo. Ta zůstala původnímu majiteli Berg Equity Michalu Vlčkovi. V rejstříku to není propsáno, protože transakce ještě není vypořádána,“ sdělil Starý Insideru.
Spojení Natlandu s renomovaným projektem je ale do budoucna přinejmenším pravděpodobné. Markův bývalý společník, spoluzakladatel projektu Stanislav Štěpánek, podíl v České hlavě Promo prodával teprve letos na podzim, v době, kdy už byl prodej Berg Equity Natlandu domluvenou a dokonce na veřejnosti známou věcí. Proč by Vlček kupoval do své prodávané firmy aktivum, které nastávající vlastník nechce?
Faktem je, že Vlček zůstal zatím i po prodeji své Berg Equity Natlandu jednatelem České hlavy. A tak je možné, že se vlastnické poměry v České hlavě časem změní. Je ale nanejvýš pravděpodobné, že i s ní bude Natland těsně spolupracovat. Vlček tu nejspíš bude hájit zájmy Natlandu, případně jeho klientů a obchodních partnerů. O spolupráci s Natlandem ostatně mluví spoluzakladatel České hlavy, vlastník druhé poloviny akcií firmy Česká hlava Promo a její druhý jednatel Václav Marek.
Zastavme se ještě na okamžik u Berg Equity. Tuto firmu Natland převzal jako majitele sjezdovky Stoh a lyžařské školy a půjčovny SkolMax ve Špindlerově Mlýně. Nyní pod ni přesouvá svá další „volnočasová aktiva“ – podíl ve firmě Taiko, jež provozuje areál v pražských Žlutých lázních a pražské trhy, dále cateringovou společnost Emotions catering, provoz sportovních hal, marketingovou agenturu Ad Base Events či společnost zaměřenou na organizování golfových turnajů GolfPromo.
Mimochodem - Taiko patří k aktivům spojovaným historicky s pražským podnikatelem Romanem Janouškem, kvůli nimž je Natland podezírán, že skrytě spravuje majetek pražských kmotrů. Tomáš Raška, oficiální většinový majitel Natlandu, jakékoliv spojení své firmy s Janouškem či šedou eminencí pražské ODS Tomášem Hrdličkou opakovaně vyloučil.
Spojení Natlandu s vědou zapadá do jeho nové strategie, při níž se odstřihává od aktivit spojovaných historicky s kmotry a hledá nový prostor pro investice.
Co je Česká hlava?
Projekt Česká hlava od vzniku v roce 2002 přitáhl pozornost veřejnosti i velkých firem. První ročníky propagované na billboardech či v televizi podpořili partneři jako Transgas, Deloitte, Sazka, Unipetrol, Veolia Water, RWE Group, Škoda Auto, ale také třeba Appian Group, tehdy vlastník mosteckých dolů a uchazeč o privatizovanou Škodu Plzeň.
Náklady reklamní kampaně České hlavy v roce 2004 už se blížily 16 milionům korun, „národní Nobelovky“ podpořila veřejně řada populárních umělců, galavečer přenášela Česká televize v hlavním vysílacím čase. Ceremoniál tehdy přilákal úctyhodnou čtvrtinu diváků přítomných u obrazovek.
Krize sice sponzorskou aktivitu srazila, ale soutěž se pořád těší respektu a zůstávají jí věrni partneři jako Veolia, ČEZ, VZP, Kapsch či ministerstvo průmyslu a obchodu.
Druhý pokus s Natlandem
Až letos se k podpoře investic do vědy a výzkumu přihlásil Natland. Ten v listopadu oznámil založení nového investičního fondu, který má „propojit akademický a komerční sektor a finančně podpořit vybrané inovace a výzkumné práce tuzemských vědců“.
Natland plánuje shromáždit na perspektivní vědecké projekty až 100 milionů korun. Podílet se na nich kromě Raškovy firmy chtějí zatím dva další investoři - Libor Winkler, ředitel společnosti RSJ miliardáře Karla Janečka, a Igor Wollner (ten získal před lety kapitál prodejem firmy technologického distributora BSGLevi). Původně zmiňovaný developer Luděk Sekyra mezi současnými investory fondu není. „V dohledné době další investoři přibudou,“ říká však mluvčí Natlandu Starý.
Podle něj nyní finišuje příprava pro dotaci prvních projektů. Týkají se zpracování odpadních tuků na bionaftu, využití nízkoteplotní plazmy, vývoje nanoterapeutik a projektu na specifické využití takzvané rázové vlny v lékařství.
Natland s podporou vědy přichází v době, kdy tento svět začínají objevovat movití čeští byznysmeni. Objem prostředků připravených pro fond Česká hlava je ovšem zatím poměrně nízký ve srovnání s několika miliardami, jež do vědy investuje například PPF Petra Kellnera (ta založila firmu Sotio a platí vývoj nového léku na rakovinu). Další, zatím utajovaní investoři svěřili řádově desítky milionů eur společnosti Tarpan – ta financuje biomedicínský vývoj ve společnosti Medicem. Stamiliony do biomedicínského výzkumu dává také firma PrimeCell (za ní mimochodem stojí další muž, který vydělal na prodeji počítačové firmy BGSLevi – Michal Zahradníček). PrimeCell nyní se státní podporou staví v Ostravě biotechnologické centrum za půl miliardy korun.
Ostatně - 100 milionů na vědu je zatím poměrně skromný plán i ve srovnání s prostředky, jež spravuje jiná část Natlandu – skupina Investičních fondů Avant, již Natland letos plně ovládl. Těm investoři podle naposled dostupných údajů svěřili už přes 8 miliard korun, investice směřují do realit, na kapitálový trh či do umění.
Zuzana Kubátová