Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Muslimský svět ve varu? Ne, jen pár tisíc muslimů

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 9. 2012 13:21
Počet lidí, kteří se tohoto běsnění účastní, je dost malý. Káhira má i s předměstími hodně přes deset milionů obyvatel, kameny na velvyslanectví jich házelo několik stovek a na náměstí Tahrír se sešlo v pátek pár tisíc lidí.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Protesty proti antiislámskému filmu o proroku Mohamedovi vypadají obvykle v televizních zpravodajských šotech a na fotografiích jako scény z apokalypsy, kde vše hoří a podivné rozzuřené bytosti ničí vše, co se jim dostane do ruky.

Ale dříve než začneme mluvit o fatálních, nepřekonatelných rozdílech mezi Západem a světem islámu, je dobré se podívat na nájezdy proti ambasádám poněkud z větší dálky.

Počet lidí, kteří se tohoto běsnění účastní, je dost malý. Káhira má i s předměstími hodně přes deset milionů obyvatel, kameny na velvyslanectví jich házelo několik stovek a na náměstí Tahrír se sešlo v pátek pár tisíc lidí.

Pákistánské Karáčí je jednou z největších megapolí světa, která není o moc menší než Káhira, a tam demonstrovalo tisíc lidí proti ukázce z filmu Nevinnost muslimů. V Kábulu také přibližně tisíc, v jemenské metropoli Saná sotva několik stovek.

V Turecku se na demonstraci sešly dokonce jen desítky lidí. V Tunisu to bylo hodně zlé, střílelo se a čtyři lidé zemřeli, ale i tam se jednalo jen o stovky demonstrantů.

Patrně nejpočetnější demonstrace se uskutečnila v súdánském Chartúmu, kde se sešlo přes pět tisíc lidí a vypálením to ovšem odnesla nikoliv americká, ale lépe přístupná a méně chráněná německá ambasáda.

Nedá se tedy moc říci, že by islámský svět byl vyloženě ve varu, jak se může někdy zdát z titulku a stručného zpravodajství. Mnoha muslimům samozřejmě urážení proroka Mohameda vadí, ale demonstrovat kvůli tomu nehodlají - nebo řeší pro ně vážnější problémy.

Někteří duchovní vyzvali jen k nenásilným shromážděním. Saúdskoarabský nejvyšší muftí, který má velký vliv, výslovně odsoudil útoky na diplomaty a diplomatická zastoupení.

Podobných případů zneužívají radikální islamistické skupiny, aby na sebe upozornily a ovlivnily veřejné mínění směrem ke svým názorům, své agendě. Co je pak ve světě prezentováno jako „rozhořčený muslimský svět“, mohou být ve skutečnosti členové dobře organizované skupiny.

Ukazuje to tragická smrt amerického velvyslance Christophera Stevense v libyjském Benghází. Skupina Ansar Šaríja, která se hlásí ideologicky k Al-Káidě, jen využila protestu proti filmu k útoku na diplomaty. Nespáchali to lidé, kterým vadil film, chtěli prostě zavraždit americké diplomaty.

Vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh svolal na tento týden nové protesty, přestože v neděli se už situace před ambasádami ve většině muslimských zemí začala zklidňovat. Hizballáh jednoduše chce filmu využít k protiamerické demonstraci.

Fakt, že v pátek zřejmě nepokoje dosáhly vrcholu a kauza utichá, je velkým štěstím pro Baracka Obamu. Rozsáhlejší a déletrvající protesty by poskytly republikánům předvolební munici a stávajícího prezidenta by vykreslovaly jako slabého, nerozhodného a neschopného zajistit bezpečnost Američanů.

 

Právě se děje

Další zprávy