Za kulisy událostí - Thomayerova nemocnice má po včerejšku šanci na zvrat ve sporu, který ji může připravit o cenné pozemky. Pražskou nemocnici žalují restituenti, kteří chtějí 2500 metrů čtverečních zahrady uvnitř areálu kojeneckého centra. První soud vyhráli, včera ale odvolací soudci nařídili, že se musí žaloba projednat znovu.
Pro nemocnici je to důležitý posun: bude moci upozornit na nové podezření, že spor je součástí velkého restitučního podvodu, který vyšetřují i policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Partnerský deník HN tento příběh v červenci popsaly: dědicové někdejšího Bečvářova velkostatku dostali od státu pozemky v miliardových hodnotách – aniž měli zřejmě na všechny nárok.
„Nač kojeňák potřebuje džungli?“
Jménem dědiců po prvorepublikovém statkáři zažaloval nemocnici advokát Daniel Honzík. S tím, že chce náhradní pozemky za ty, které rodině zabavili a zastavěli komunisté. To je běžné, stát už takhle od 90. let restituentům vrací náhradní parcely.
Advokát však nepožádal o pozemky z fondu, který je pro tenhle účel zřízený. Chce zahradu, která patří do areálu kojeneckého centra v pražské Krči. S tím, že by na pozemcích mohla jednou stát například soukromá klinika nebo penzion pro seniory.
Obvodní soud rodině zahradu přiznal, i když nemocnice se bránila, že je to necitlivý zásah do areálu, který v téhle podobě funguje už od 20. let. A že restituenti by naopak získali mimořádně zajímavé parcely v klidném prostředí pro další investice. „Že tu velkou zahradu potřebují? Běžte se tam podívat, to není zahrada, ale džungle,“ tvrdí advokát Honzík. Odvolací městský soud včera ovšem nařídil, že se tenhle rozsudek ruší. Žalobu však vrátili obvodnímu soudu spíš z formálních důvodů, například kvůli pochybnosti, že restituenti neměli žalovat přímo nemocnici, ale český stát.
Zároveň se ale bude muset obvodní soud postavit k nejnovějším událostem v tomto příběhu. Detektivové si myslí, že členka restituentské rodiny, 90letá Emílie Bednářová, neměla nikdy na vracení části majetků nárok. Není totiž příbuznou bývalých majitelů zabavených polí, ačkoli i úřady ji v dokumentech uváděly jako neteř. Teprve před třemi týdny Státní pozemkový úřad jednoznačně rozhodl, že Bednářová nemá na restituci nárok. Jestli to byla jen chyba, nebo připravený podvod, teď zjišťují policisté. „Takto propracovaný mechanismus se nezrodil v hlavě jediné neoprávněné restituentky,“ řekla Radka Pavlišová, právnička protikorupční organizace Transparency International.
Narazili až na Žižkově
Dědicové společně – včetně Bednářové – vyhrávají žaloby na náhradní pozemky už čtyři roky. Získali tak například opuštěný komplex bývalých skleníků v Hodkovičkách nebo další pozemek v Krči v sousedství plánované stanice metra. Dohromady v miliardových tržních hodnotách.
Sama za sebe pak Bednářová zažalovala pozemky pod dokončenými byty na Žižkově, které postavila společnost Metrostav Development. Požadovala buď parcely, nebo desítky milionů za vyrovnání. Právě lidé z Metrostavu Development při pátrání v archivech odhalili, že Bednářová nikdy restituentkou neměla být. „Od začátku jsme říkali, že jde o podvod. A ukázalo se, že jsme měli pravdu,“ uvedl generální ředitel Jiří Procházka.
Firma teď počítá škody, které jí vznikly tím, že si lidé nechtěli kupovat nové byty zatížené sporem o pozemky. A uvažuje, že se bude se státem soudit o náhradu.
Vojtěch Blažek