Sport Inside - Cinkot medailí z Londýna dozněl a naplno se rozjíždí další olympijský souboj – o to, kdo bude šéfovat českou výpravu na příštích akcích v Soči a Riu. V nečekané souvislosti přitom padlo i jméno prezidenta Václava Klause.
V listopadové volbě nepůjde pouze o to, kdo vystřídá odstupujícího Milana Jiráska. Zdánlivě v pozadí celého boje jsou peníze velkých polostátních firem, které tečou do sportu.
Favoritem Kejval, Český dům a holínky
Favoritem volby je Jiří Kejval, dosavadní místopředseda Českého olympijského výboru a pán nad olympijskou kasou. Českou účast v Londýně zařizoval de facto už on. Milan Jirásek, o kterém Kejval mluví s respektem navzdory jeho dřívějšímu angažmá v Hušákově Sazce, plnil víc roli čestného prezidenta. Český dům v Londýně, jednání s velkými sponzory a koneckonců i známé modré holínky, to vše už bylo v Kejvalově režii.
Kejvala, někdejšího veslaře, navrhne na Jiráskovo místo právě jeho veslařský svaz. Jízda k trůnu však nemusí být stejně hladká, jako když do skifu sedne Mirka Knapková či Ondřej Synek, olympijští medailisté.
Poprvé už na jaře a nyní znovu v Londýně se probírala možnost, zda by příštím šéfem olympioniků nemohla být silná reprezentativní figura. Třeba Václav Klaus, který má ke sportu víc než blízko a od ledna příštího roku bude volný.
Kdo tlačí Klause do hry?
Lidé, kteří stojí za Kejvalovou kandidaturou, podezírají z Klausovy „nominace“ své oponenty, kteří by rádi do čela ČOV dostali někoho svého. „Tu zprávu několik týdnů roznáší lidé z okolí pana Černoška (významný sportovní manažer a lobbista – pozn. red.),“ řekl Insideru člověk, který je detailně obeznámen s přípravou voleb.
Miroslav Černošek však v odpovědi deníku Insider tuto možnost striktně popřel. „Můj názor na obsazení postu předsedy ČOV je jednoznačný – Jirka Kejval. Z mnoha důvodů: je zkušeným manažerem, který vybudoval a umí řídit firmu. A olympijský výbor není ničím jiným než firmou. Také je zkušeným funkcionářem, dlouholetým předsedou velice úspěšného veslařského svazu. Kdo jiný než on?“ napsal z USA, kde sleduje US Open, Černošek.
Klausův mluvčí na otázky, zda prezident po skončení svého mandátu bude v nějaké roli pomáhat sportu, neodpověděl přímo. Popsal jen, že Klausovo setkání s úspěšnými olympioniky z Londýna (u něhož byl Jirásek, nikoliv Kejval) proběhlo „v příjemném a přátelském duchu a téma voleb v ČOV se neprobíralo.“ Hrad se všem dotazům týkajícím se po-prezidentského období Václava Klause zatím vyhýbá.
Vysychající zdroje
Je důležité připomenout, že bitva o křeslo šéfa ČOV propuká ve chvíli, kdy spíše vysychají finanční zdroje na tak nákladné akce, jakými jsou olympiády. „Kdybychom Londýn dělali za podmínek, jaké byly při Pekingu, měli jsme dvakrát až čtyřikrát víc peněz,“ popisuje situaci zdroj z ČOV. Nejen čtyři velcí sponzoři (RWE, Škoda Auto, ČEZ a Pilsner Urquell), ale i menší firmy podporující sport mají nyní svých starostí dost.
A právě o „zbytky“ peněz především v polostátních firmách (ČEZ, pošta, České dráhy a další) budou usilovat příští olympionici. Ten, kdo je povede, také určí, kam potečou.