Inside Sport - Je to dvojice na první pohled nesourodá, ale Jiří Kejval, nový šéf Českého olympijského výboru, na ni sází. Představme si je.
Alexander Károlyi, ostřílený matador, který se do dějin fotbalu zapsal mj. tím, že v korupční aféře navzdory Peltově výroku o „cinklém“ jaru nezahájil s pražskou Spartou ani disciplinární řízení.
Jan Šťovíček, sebevědomý mladík, který už udělal velkou kariéru jako advokát i jako funkcionář Mezinárodní automobilové federace (FIA). A stačil už pro Česko „vysoudit“ i jednu olympijskou medaili.
Jejich úkol bude složitý: vybudovat legislativu, která umožní přetvořit starou a vyprázdněnou strukturu českého sportu na moderní funkční celek. Potíž je v tom, že Kejvalovu důvěru ve Šťovíčka konzervativní kruhy v ČOV příliš nesdílejí. Přinejmenším nový zákon o sportu by ale Šťovíček psát měl.
Je tu ale ovšem ještě jeden zásadní úkol: převést kejvalovsko-janstovskou vizi o ČOV jakožto střešní sportovní organizaci do řeči norem a paragrafů.
„Jistý proces restrukturalizace sportovních organizací už probíhá, nebude to snadná práce,“ glosoval pro Insider situaci Alexander Károlyi. Řekněme si o něm víc.
Jako ředitel sekce fungoval na federálním Ministerstvu zahraničního obchodu, posléze byl náměstkem generálního ředitele Motokovu. Přezdívají mu „Rudý baron“. Těžko říct, jestli kvůli jeho minulosti v KSČ, nebo spíš kvůli vřelému vztahu k fotbalové Spartě.
Teď každopádně Károlyi provozuje poradenskou firmu Pragocon, kde mu mimochodem sekretářku léta dělá Andrea Čunderliková, herecká hvězda Nemocnice na kraji města.
Ve sportovním prostředí byl Károlyi více než 20 let znám jako člen a posléze předseda disciplinární komise fotbalového svazu. Jeho vysokou reputaci mu tam ale pokazilo zneužití disciplinárního řízení k fotbalově-politickým půtkám mezi paktem Mokrý-Košťál a odbojným moravským místopředsedou Kubíčkem. Když se ho ti dva nemohli zbavit jinak, hodili Kubíčkovi na krk paragraf za poškozování jména fotbalu a Károlyi ho pak odsoudil k dvouletému zákazu výkonu svazových funkcí, přestože normy u volených funkcionářů takové řešení neznaly.
Kubíček se Károlyimu pomstil. Odhalil totiž, že Károlyiho oblíbená mantra, že pro fotbal pracuje desítky hodin a zcela zdarma, není tak úplně přesná. V roce 2005 zinkasoval Károlyi od svazu odměnu 715 000 korun a o rok později celý milion. Když se věc „proflákla“, vrátil Károlyi 175 000 korun a posléze z fotbalu odešel.
Díky dlouholeté nominaci z fotbalového svazu však stále pracoval ve strukturách ČOV. A když mu měl nyní vypršet mandát, vymyslela se pro něj nová funkce ombudsmana, muže, který má mj. řešit spory vzniknuvší na půdě olympijského hnutí. Ve čtvrtek byl do ní zvolen takřka jednomyslně.
Jan Šťovíček se takové důvěře pléna netěšil, do výkonného výboru zvolen nebyl. Možná i vzhledem k nevoli konzervativního křídla, které na plénu reprezentoval nestor Gerhardt Bubník. Ten se do Šťovíčka ostře pustil kvůli jeho břitké kritice současných norem antidopingového boje, již prezentoval v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Interview se odvíjelo i od kauzy kajakáře Štěrby, kterého Šťovíček v jeho dopingové při úspěšně obhajoval – a umožnil mu tak startovat na OH v Londýně a získat tam na palubě čtyřkajaku i bronzovou medaili. Kejvalovu přízeň si pak Šťovíček vydobyl i v kauze Budvar, kdy byl díky němu ČOV úspěšný ve sporu, který se týkal neoprávněného používání olympijské symboliky.
Jak Kejval vyřeší, že mu plénum vybralo za právníka Károlyiho a nikoliv Šťovíčka? „Pan předseda Kejval určitě počítá s tím, že ČOV využije jak erudice pana Károlyiho, tak pana Šťovíčka,“ říká mluvčí ČOV Alexandr Kliment.
Šťovíček si tím tak jistý není. „Pan Kejval bude mít vždycky moji podporu. Moje spolupráce s ČOV ale bude dost záviset na nových lidech ve vedení. Mám pocit, že řada z nich nebude mít zájem a já nebudu mít chuť spolupracovat s nimi,“ řekl Insideru Šťovíček.
Každopádně počítá s tím, že bude pracovat na novém zákonu o sportu. „To je práce pro ministerstvo, tam není důvod nepokračovat,“ dodává Šťovíček.