Kalašnikovy jsou pro Vietnam moc drahé, koupí si izraelské zbraně

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 2. 2014 11:24
Foto: Tomáš Kunc

Moskva – Ruský zbrojní průmysl utrpěl nepříjemnou ránu. Uralský koncern Kalašnikov, který 65 let vyrábí stejnojmenné zbraně, prohrál tendr ve Vietnamu. V zemi měl postavit továrnu na výrobu útočných pušek série AK-100. Vietnamské ministerstvo obrany však nakonec pro armádu vybralo izraelské zbraně Galil ACE.

Neúspěch je pro ruské zbrojaře o to víc hořký, neboť Rusko považuje Vietnam za prioritní trh a tradičního partnera v oblasti vojensko-technické spolupráce.

Jak uvádí ruský list Kommersant, vietnamské partnery odradila vysoká cena. Kalašnikovy si přitom dříve získaly slávu jako relativně levné zbraně. Alespoň v porovnání se západní konkurencí.

„Vietnamská armáda už dlouho používá právě naše palné zbraně, nabídka kalašnikovů byla optimální: vojáci by si nemuseli znovu zvykat na nový typ automatické zbraně. Avšak do rozpaků je přivedla příliš vysoká cena,“ uvádí deník s odkazem na zdroj ve společnosti Rosoboronexport, vyvážející ruské zbraně.

Jak vysvětlil Kommersantu generální ředitel koncernu Kalašnikov Alexej Krivoručko, vysoká cena v ruské nabídce je spojena s velkými náklady při výrobě pušek AK.

Rusko šlo do tendru s nabídkou za 260 milionů dolarů, izraelská firma IWI slíbila postavit továrnu za 170 milionů. Izraelci se zároveň zaručili postupně zvýšit roční výrobu pušek z 50 tisíc kusů na 70 tisíc, což ruská strana nenabízela.

Nepříjemný problém

„Neúspěch ve Vietnamu je pro Rusko nepříjemný problém. Může to signalizovat zvýšení konkurence na tamním trhu, který byl vždy ruským zbrojařům nakloněn,“ uvedl pro Insider ředitel ruského Centra společensko-politických výzkumů Vladimir Jevsejev.

Expert nevylučuje, že se jedná o cílevědomou politiku Hanoje, která chce rozšířit vojensko-technickou spolupráci s dalšími státy. Současně může jít o nepřímý signál Spojeným státům. V poslední době totiž došlo mezi Vietnamem a USA k výraznému oteplení vzájemných vztahů.

„Vietnam také může usilovat o získání izraelských technologií a dalších zbraní, které potřebuje pro svou obranu – například bezpilotních letounů. Výhra v tendru je významná také pro Izrael. Pomůže izraelským zbrojovkám upevnit pozici v regionu,“ vysvětluje Jevsejev.

Izraelský kalašnikov

Zbrojní továrna by měla stát na severu země ve městě Thanh Hoa. Izraelská puška Galil ACE se bude ve Vietnamu vyrábět ve dvou modifikacích – v tradiční a s kratší hlavní.

Mechanismus Galil přitom vychází právě ze sovětských pušek AK-47. Proto se zbrani také často přezdívá izraelský kalašnikov. Výhodou varianty ACE je, že může používat munici s tradiční sovětskou ráží. Proto o pušky projevují zájem v zemích, které dříve získávaly zbraně ze SSSR.

Vietnamská armáda již izraelské zbraně ve výzbroji má. Speciální námořní síly jsou vyzbrojeny útočnými puškami Tavor TAR-21 a lehkými kulomety Negev. Ozbrojené síly země rovněž používají sniperské pušky Galil Sniper.

Hanoj chce zbraně

Rusko je druhým největším vývozcem zbraní na světě, hned za Spojenými státy. V loňském roce Moskva prodala zbraně a vojenskou techniku za 15,7 miliardy dolarů. Tři čtvrtě této částky připadá na Indii, Čínu, Indonésii, Venezuelu, Alžírsko, Malajsii a právě Vietnam.

Začátkem letošního roku socialistická republika například od Ruska obdržela druhou dieselovou ponorku třídy Improved Kilo. Podle smlouvy z roku 2009 by mělo vietnamské námořnictvo získat celkově šest plavidel této třídy.

Jak uvádí ruské Středisko pro analýzu světového obchodu se zbraněmi, Vietnam má být pro Rusko v příštích letech jedním z nejdůležitějších zákazníků. Experti střediska odhadují, že v období mezi lety 2013 až 2016 bude po Indii a Iráku třetí nejvýznamnější importér ruských zbraní.

Vietnam v minulých letech zahájil rozsáhlé přezbrojení své armády. Obranný rozpočet země by měl v letech 2013 až 2017 vyrůst o třicet procent a dosáhnout přibližně 4,9 miliardy dolarů. Hanoj masivní zbrojení zdůvodňuje růstem napětí a konkurence v jihovýchodní Asii. Vietnam je znepokojen především agresivní politikou svého tradičního soupeře – Číny.

Jiří Just

 

 

Právě se děje

Další zprávy