Zahraničí – Čína dohání Spojené státy ve vývoji moderní armádní techniky a v Pentagonu zjišťují, že je dokonce schopná je v něčem i předehnat.
Zjištění to není příjemné. Americké ministerstvo obrany analyzuje informace o zkoušce čínského nadzvukového bezpilotního „superletounu“ Wu-14, provedené v utajení 9. ledna.
Do médií toho ani o čínském testu, ani o americké reakci zatím neproniklo mnoho, ale deníku Times nejmenovaný západní diplomat v Pekingu řekl ke zkoušce Wu-14 pod podmínkou zachování anonymity: „Číňané udělali obrovský pokrok mnohem dříve, než jsme očekávali.“
Zkouška Wu-14 podle všeho dopadla úspěšně. Ne jako severokorejské raketové testy, kdy se střela obvykle rozpadne po startu na kusy nebo se mimo jakoukoliv kontrolu zřítí do moře.
Obavy v USA a také v asijských zemích, ve kterých vztahy s Pekingem nelze označit za pozitivní (namátkou Japonsko, Vietnam, Filipíny, Indie), plynou z toho, že Wu-14 je prokazatelně schopná vyvinout rychlost 12 machů, tedy přes 14 300 kilometrů za hodinu.
Z toho plyne, že je tento stroj schopen proniknout přes jakoukoliv existující protileteckou obranu na světě. Tedy i tu americkou.
A zasáhnout cíl konvenčními, nebo dokonce nedej bože jadernými zbraněmi.
Wu-14 vynesla mezikontinentální raketa do atmosféry (hovoří se zhruba o 100 kilometrech). Tam se letoun oddělil a směřoval dolů rychlostí mnohonásobně překonávající rychlost zvuku.
Na čínském projektu se údajně podílelo několik desítek odborných pracovišť a středisek, vše probíhá v přísném utajení.
Ten, kdo bude disponovat schopností udeřit ničivou silou pohybující se nadzvukovou rychlostí, bude patřit k elitnímu klubu. Protože protiraketové obrany prostě na něco takového nebudou stačit.
Proto se závody v oblasti této technologie stupňují. Spojené státy v letech 2010 a 2011 vyzkoušely letoun Falcon HTV-2, který dosáhl rychlosti dvacet machů, tedy více než 23 800 kilometrů za hodinu.
Dva pokusy ale dopadly neúspěšně, protože se nepodařilo stroj v tak velké rychlosti ovládat.
Někteří opoziční republikáni ve Sněmovně reprezentantů po čínském testu zaútočili na Obamu a jeho armádní škrty. Podle nich čínský pokrok ukazuje, jak je taková politika neprozíravá a má za následek americké zaostávání v nejmodernějších bojových technologiích.
Nadzvukové bombardéry a rakety schopné vyvinout nadzvukovou rychlost vyvíjí samozřejmě i Rusko a v rámci svého snu vyrovnat se ostatním velkým a lidnatým státům se o to pokouší také Indie. Před osmi lety začala s rovněž přísně utajovaným programem ve vesmírném výzkumném centru ve městě Trivandrum na jihu země. Je založen na již existující střele BrahMos, se kterou pomáhali Indům ruští experti.
Indický výzkum má sice svět tendenci podceňovat, ale o to více byl v roce 1998 šokován, když Indové odpálili svoji první atomovou bombu.
MARTIN NOVÁK