Za kulisy událostí - Státní energetický gigant ČEZ připravuje verdikt, kdo se stane hlavním favoritem dvousetmiliardové dostavby Jaderné elektrárny Temelín neboli největší veřejné zakázky v české historii.
Na konci tohoto měsíce určí předběžné pořadí tendru, v němž jsou nyní po vyřazení Arevy Westinghouse a Rosatom, což zatím společnost halila do obecné formulace, že průběžně vyhodnotí odevzdané nabídky uchazečů.
Že jde o vážný mezník v tendru, dosvědčuje krom jiného i fakt, že se znovu zostřil konkurenční boj mezi zájemci.
Aby se Westinghouse stal pro ČEZ průběžnou jedničkou, váží do Prahy jednu ze svých posledních služebních cest dosluhující americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
„Na přelomu roku 2012/13 bychom měli mít první předběžné hodnocení nabídek, čistě na základě předložených nabídek od uchazečů. Půjde čistě o předběžné pořadí,“ potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž Insideru s tím, že tento průběh přesně odpovídá zákonu o veřejných zakázkách.
ČEZ si dává záležet na tom, aby odmítl, že by se cokoli do letošních Vánoc rozhodlo. Pořadí má být jen startovní čárou k licitačnímu kolu s jednotlivými uchazeči.
„Předběžné pořadí vůbec nebude nic říkat o tom, kdo se nakonec stane vítězem tendru. Rozhodující fáze tendru začne v období vyjednávacích kol, kdy budeme uchazeče tlačit k výraznému vylepšení nabídek,“ uvedl také Kříž. Jednat se bude jak o technických, tak komerčních parametrech.
Tendr na dostavbu Temelína má svůj daný harmonogram a podle zjištění Insideru má konečné rozhodnutí padnout do září příštího roku. Uzávěrka tendru je sice oficiálně až na konci roku 2013, ČEZ však mluví o tři měsíce dlouhé rezervě pro notifikaci ze strany Evropské komise.
Po vyřazení Arevy se ale čekají další prodlevy. Koneckonců i termín průběžného vyhodnocení je lehce posunutý. Zatímco dříve se mluvilo o prosinci, teď ČEZ uvádí méně konkrétní „přelom let 2012/2013“. Vliv na to má fakt, že Areva už ukázala, že svou nespokojenost s vyřazením myslí vážně, a odvolala se k brněnskému antimonopolnímu úřadu. Ten ČEZ prozatím zakázal předběžným opatřením podepsat s vítězem tendru smlouvu.
„V návaznosti na probíhající šetření na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a vydané předběžné opatření nyní analyzujeme, zda tyto kroky mohou mít vliv na harmonogram,“ připustil mluvčí elektrárenského gigantu.
Přesné důvody vyřazení Arevy z ostře sledované soutěže nejsou zatím známé. ČEZ mluvil především o nedodržení zákonných podmínek tendru. Na právní nastavení a podmínky tendru si ČEZ najal přední české právníky – Karla Muzikáře a Radka Pokorného. Oba mají úzké vazby na české politiky. Muzikář, jehož analýza podle informací Insideru přispěla k vyřazení Francouzů, je poradcem prezidenta Václava Klause, Pokorný je zase členem ČSSD a osobním přítelem šéfa strany Bohuslava Sobotky.
Bližší informaci v nečekané zápletce tendru poskytl v emotivním prohlášení premiér Petr Nečas. V jednom rozhovoru řekl, že Francouzi například neuvedli v nabídce fixní cenu.
I o té se však zřejmě bude ještě mluvit. ČEZ však tvrdí, že pochybení Arevy byla tak zásadní, že nemohla být objasněna až ve vyjednávací fázi tendru po průběžném hodnocení.
„I předběžné hodnocení je reálné hodnocení naplnění požadavků ze zadávací dokumentace. První jsme kontrolovali tzv. K.O. kritéria. Podle zákona můžeme v této fázi u podaných nabídek diskutovat pouze nejasnosti, ale nelze nabídky měnit ani doplňovat,“ řekl také Ladislav Kříž z ČEZ.
Tereza Šídlová