Úpadek prezidentů. Pavel má dva roky od zvolení nižší důvěru lidí než Klaus

Aleš Vojíř Aleš Vojíř
28. 1. 2025 5:30
Zatímco Václavu Havlovi i Václavu Klausovi v prvních letech po zvolení důvěřovaly tři čtvrtiny Čechů, po zavedení přímé volby se čísla jejich nástupců výrazně propadla. Petru Pavlovi nyní - dva roky od zvolení - důvěřuje polovina Čechů, ukazují dlouhodobá data. Důvod? Podle politologů dlouhodobě klesající důvěra v instituce a rozpolcená společnost po vyostřených předvolebních bojích.
Aktualne.cz, Economia.cz

Přesně před dvěma lety - 28. ledna 2023 - si Češi v druhém kole přímé prezidentské volby zvolili prezidentem Petra Pavla. Vítězství to bylo celkem přesvědčivé. Svého soupeře Andreje Babiše porazil v poměru 58 procent hlasů ku 42 procentům - to byl doposud největší rozdíl v historii přímé prezidentské volby. Jeho vítězství se bezprostředně propsalo i do dlouhodobých dat Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které sleduje od počátku devadesátých let důvěru v prezidentský úřad. Zatímco Miloš Zeman se na konci svého druhého mandátu těšil důvěře zhruba třetiny respondentů, Pavlova čísla se přehoupla přes padesát procent. Jenže od té doby stagnují, respektive po jednotkách procent klesají.

Datová redakce Aktuálně.cz u příležitosti dvou let od poslední prezidentské volby zanalyzovala vývoj důvěry v prezidentský úřad. Které z české hlavy státu lidé věřili dlouhodobě nejvíce a kdy se čísla ocitla na samém dně?

Důvěra v prezidenta

Zdroj: CVVM

Data CVVM ukazují na důvěru občanů v prezidenty od roku 1990. Podíl lidí, kteří prezidentům vyjadřovali důvěru, je v modré barvě. Nedůvěra je zaznamenaná červeně. Šedí respondenti se neuměli rozhodnout.

V porevoluční euforii dosahovala důvěra ve Václava Havla na 90 procent. Na konci jeho posledního mandátu se ale propadla až k hranici 50 procent.

Když se funkce ujal Václav Klaus, důvěra veřejnosti v prezidentský úřad opět stoupla ke třem čtvrtinám. Na konci mandátu se ale Klaus opíral zase jen o podporu skalních příznivců.

Miloš Zeman po svém zvolení na rozdíl od svého předchůdce nedokázal důvěru veřejnosti v prezidentský úřad navýšit. Naopak ve druhém funkčním období klesla dokonce na slabou třetinu.

Po nástupu Petra Pavla důvěra v prezidentský úřad výrazně stoupla. Po dvou letech se ale stále drží jen mírně nad 50procentní hranicí.

Grafy s podrobnými daty si můžete proklikat níže v článku.

"Nepřekvapuje mě to. Pozice Petra Pavla je o to složitější, že nastoupil coby v politice nepopsaný list, bez zázemí strany nebo oddaných stoupenců," hodnotí vývoj důvěry v úřadujícího prezidenta politolog Lukáš Jelínek. "Opoziční fandové mu nevěří z principu, ale i důvěra těch vládních je vratká. Proto je důležité, jakou pozici si vybuduje v průběhu času. U Pavla bude prubířským kamenem sestavování příští vlády a to, jak se prezident zhostí své role."

Podle sociologa Jana Herzmanna se v číslech, které nyní vykazuje Petr Pavel, projevuje i dlouhodobý pokles důvěry vůči státu a jeho institucím včetně prezidentského úřadu. "Největší vliv má štěpící volební kampaň, kterou Petr Pavel absolvoval jako soupeř Andreje Babiše," podotýká Herzmann.

Ostatně padesátiprocentní hranici důvěry přestali prezidenti výrazně překračovat poté, co poslanci v roce 2011 schválili zavedení přímé volby.

"Volební kampaně, jak jsme je viděli před posledními třemi prezidentskými volbami, zásadně mění vnímání prezidentů. Už nejsou především institucí, tak trochu králem a tak trochu symbolem státu, ale hlavně politiky. V situaci, kdy je společnost politicky rozpolcená, je rozpolcený i vztah k prezidentovi, který je teď vnímán především jako symbol jednoho z politických proudů," dodává Herzmann.

Pokles důvěry v prezidentský úřad je vidět na datech CVVM dlouhodobě. "Souvisí to s klesající důvěrou v instituce. Na tomto trendu se navíc i někteří prezidenti (Klaus, Zeman) svým působením na Hradě podepsali," míní Jelínek. "Ale také to souvisí s tím, nakolik silné osobnosti úřad vykonávají a co od nich očekáváme. V zásadě se domnívám, že je užitečné si prezidenty a jejich sílu v našem ústavním systému neidealizovat." 

Podrobná a dlouhodobá data CVVM dávají nahlédnout i na to, které skupiny obyvatel věří prezidentům víc a které míň. Po zvolení Petra Pavla se například navrátila důvěra v prezidenty u mladších věkových ročníků. Za Miloše Zemana hlavě státu nezvykle věřili zejména starší lidé. To bylo do značné míry dáno i tím, že Zeman se mezi ostatními polistopadovými prezidenty vymykal jasně levicovou orientací. "Česká levice má daleko větší voličské zázemí mezi staršími lidmi než mezi mladými, protože je to levice tradiční. Je tedy nabíledni, proč Miloše Zemana častěji volili lidé starší a proč mu potom také více důvěřovali," podotýká Herzmann.

Podle Lukáše Jelínka obecně platí, že mladým voličům vadí recyklace stále stejných tváří, proto přivítali Pavla jako novou neokoukanou postavu. "Pominout nelze ani Pavlův setrvale projevovaný zájem o problémy mladých. Vidět třeba Zemana obklopeného a živě diskutujícího s mladými by byl zázrak. U nynějšího prezidenta to pokládáme za přirozenou věc," dodává Jelínek.

Následují graf ukazuje podporu prezidentů u jednotlivých věkových skupin dva roky po zvolení - respektive poslední dostupná data z podzimu 2024 k Petru Pavlovi a časově odpovídající data u předchozích prezidentů. 

 
JO
Jaromír Obšilpřed 2 měsíci

Jak můžete dát vedle sebe fotky prezidentů a titulek "Úpadek ..." ??? Jak můžete srovnávat Havla a Pavla s těmi dvěma ruskými zaprodanci?? AKTUALNE.CZ bylo celkem solidním médiem, ale tento článek a rozbor popularity je pěkný hnus!

JH
Jiří Haluzapřed 2 měsíci

Já bych v tom viděl spíš úpadek médií, která manipulují lidmi a šíří zlobu a nenávist. Klaus a Zeman udělali spoustu špatného a přesto byli v oblibě, zatímco Pavel by mohl být ze zlata, přesto ho bude spousta lidí okopávat.

RH
Richard Hartmanpřed 2 měsíci

Zajímalo by mně kdo je ten neomylný a spravedlivý, který dokáže posoudit, který příspěvek lze uveřejnit a který nikoli. Pane nebo dámo, UKAŽTE SE! Chtěl bych znát Vaše jméno!

Právě se děje

Další zprávy