Praha - Pětinovým nárůstem zisku se může pochlubit největší tuzemská společnost ČEZ. Polostátní energetický gigant za pouhé tři měsíce vykázal čistý zisk přes 15,5 miliardy korun.
Tržby se zvedly o deset procent na 48,6 miliardy korun.
"Na růstu se podílela vyšší výroba elektřiny při vyšším podílu jaderných zdrojů, růst velkoobchodních cen, úspory nákladů i výsledky zahraničních aktivit," uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.
Za celý loňský rok ČEZ vydělal 42,8 miliardy korun při tržbách bezmála 175 miliard. Oproti předešlému roku tak zvýšil čistý zisk o polovinu.
Letos firma plánuje zvýšit čistý zisk o 9 procent na 46,6 miliardy.
Ceny rostou, spotřeba také
Domácí poptávka po elektřině loni vzrostla o 0,6 procenta, uvedla firma. Nejvíc rostla spotřeba u velkých odběratelů, mimo jiné v průmyslových zónách na severní Moravě.
Naopak podnikatelé a domácnosti spotřebu elektřiny snížili.
Maloobchodní zákazníci letos zaplatí za elektřinu zhruba o osm procent více.
Konkurenční PRE a E.ON zdražují vyšším tempem, tvrdí firma, a postavila si na tom i reklamní kampaň.
Od začátku roku 2004 do konce roku 2007 stouply maloobchodní ceny elektřiny o 21 procent, uvádí ČEZ. Jeho akcie ve stejném období stouply o 935 procent.
Více zelené energie
Z vydělaných peněz ČEZ financuje i obnovu zdrojů. Kromě uhelných elektráren hodlá více investovat i do zelenější energie.
Čtěte více: Manažeři ČEZ zpeněžili akcie za 362 milionů korun Šéfové ČEZ si vybírají odměny. Až stovky milionů |
"Vlivem nového klimatického balíčku EU aktualizujeme naše plány. Budoucí energetický mix bude postaven z podstatné části na jaderných, plynových a obnovitelných zdrojích," prohlásil generální ředitel firmy Martin Roman.
Tyto zdroje, spolu s obnovou uhelných elektráren, ale v budoucnu stěží pokryjí spotřebu Česka. A to i při plném uskutečnění úspor a nízkém růstu ekonomiky, dodal Roman.
Firma bude stavět plynové elektrárny v severočeských Počeradech a Úžínu, chystá je i na Slovensku nebo v Maďarsku. Ve větrných elektrárnách chce do roku 2012 překročit instalovaný výkon 100 megawattů.
Čtěte také: ČEZ útočí na konkurenci: Jsme levnější |
Společnost plánuje za loňský rok vyplácet dvojnásobnou dividendu za 40 korun na akcii. Do státní kasy tak přiteče zhruba 15 miliard korun.
Kromě toho představenstvo navrhuje i zpětný odkup další desetiny vlastních akcií firmy. Desetinu už ČEZ vykoupil a plánuje jejich zrušením snížit vlastní kapitál. Odkup firma přeruší, pokud najde nové zajímavé příležitosti k akvizicím.
Čtěte dále:
ČEZ může stavět elektrárny s Maďary
Aktivity ČEZ za hranicemi narostly na 6,3 miliardy
Zpětný odkup akcií ČEZ končí