Jaká bude chřipková sezona? Může být horší, záleží i na opatřeních, říká genetik

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
19. 7. 2021 7:01
"Velmi těžko se odhaduje, jaká bude letošní chřipková sezona. Mohla by být i horší, protože jsme ji dva roky za sebou neměli a populace nemá protilátky. To by mohlo způsobit, že se chřipka bude šířit lépe. Na druhé straně ale na podzim asi stále budeme mít restriktivní opatření, která mohou šíření chřipky zamezit," tvrdí v rozhovoru molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii - genetik Jan Pačes o chřipkové sezoně a rychlosti mutování viru SARS-CoV-2 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Jana Pačese z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR není pravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 nadále mutoval ještě rychleji nebo do závažnějších forem, které by unikaly dostupným vakcínám. "Ani u jiných druhů koronavirů nevidíme při mutování velké změny," podotýká molekulární genetik.

Nynější množství variant viru SARS-CoV-2 je podle Pačese důsledkem toho, jak moc se v populaci za rok a půl pandemie rozšířil. "Mutační rychlost koronavirů jinak není nijak závratná. Je to zhruba 25 mutací za rok. Například chřipka mutuje rychleji," uvádí. 

"Ale právě díky tomu, kolik lidí se virem nakazilo, jak roznesli virus do všech koutů světa, a pak došlo k uzavření hranic a pěstování lokálních variant, tak se jich vloni na podzim objevilo obrovské množství - vlastně stovky, ne-li tisíce. Ale teď se situace vrací zpět do normálu tak, jak jsme zvyklí," dodává Pačes.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Černošický úřad nepřeruší řízení ke střetu zájmů Andreje Babiše

Černošický městský úřad nebude přerušovat řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Informoval o tom na svém webu. Babiš podal na městský úřad žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, požaduje zastavení přestupkového řízení. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí Krajského soudu v Praze Hany Černé však žaloba nemá odkladný účinek a je na úvaze žalovaného, zda bude v řízení pokračovat, či vyčká na výsledek soudního řízení. Černošický úřad se rozhodl řízení nepřerušovat.

"Městský úřad, odbor přestupků, dospěl k závěru, že na základě podané žaloby nebude zahájené řízení přerušovat. Z důvodu předběžné opatrnosti (snížení rizika stížnosti či žaloby na nesprávný úřední postup) nebude městský úřad, odbor přestupků, zveřejňovat ani poskytovat text žaloby podané žalující stranou ke Krajskému soudu v Praze," stojí na webových stránkách úřadu.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž premiér porušuje zákon tím, že ovládá média. Babiš střet zájmů dlouhodobě odmítá. Uvádí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal. Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila Transparency International s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy