Jaká bude chřipková sezona? Může být horší, záleží i na opatřeních, říká genetik

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
19. 7. 2021 7:01
"Velmi těžko se odhaduje, jaká bude letošní chřipková sezona. Mohla by být i horší, protože jsme ji dva roky za sebou neměli a populace nemá protilátky. To by mohlo způsobit, že se chřipka bude šířit lépe. Na druhé straně ale na podzim asi stále budeme mít restriktivní opatření, která mohou šíření chřipky zamezit," tvrdí v rozhovoru molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii - genetik Jan Pačes o chřipkové sezoně a rychlosti mutování viru SARS-CoV-2 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Jana Pačese z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR není pravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 nadále mutoval ještě rychleji nebo do závažnějších forem, které by unikaly dostupným vakcínám. "Ani u jiných druhů koronavirů nevidíme při mutování velké změny," podotýká molekulární genetik.

Nynější množství variant viru SARS-CoV-2 je podle Pačese důsledkem toho, jak moc se v populaci za rok a půl pandemie rozšířil. "Mutační rychlost koronavirů jinak není nijak závratná. Je to zhruba 25 mutací za rok. Například chřipka mutuje rychleji," uvádí. 

"Ale právě díky tomu, kolik lidí se virem nakazilo, jak roznesli virus do všech koutů světa, a pak došlo k uzavření hranic a pěstování lokálních variant, tak se jich vloni na podzim objevilo obrovské množství - vlastně stovky, ne-li tisíce. Ale teď se situace vrací zpět do normálu tak, jak jsme zvyklí," dodává Pačes.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

První sjezd v nové sezoně SP lyžařek vyhrála Italka Goggiaová

První sjezd v nové sezoně Světového poháru v Lake Louise vyhrála italská lyžařka Sofia Goggiová. Druhá za obhájkyní malého glóbu byla Corinne Suterová ze Švýcarska.

Třicetiletá Goggiaová vyhrála s náskokem čtyř setin a připsala si osmnácté dílčí vítězství v seriálu v kariéře. Pro třetí místo si se ztrátou šesti setin dojela Cornelia Hütterová z Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy