Mohu jít na třetí dávku hned po prodělání covidu? Primářka odpovídá na klíčové otázky

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
27. 12. 2021 13:16
Od 27. prosince si v Česku mohou pro posilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. Dosud tuto možnost měli pouze obyvatelé nad 45 let. Mohou ale zájemci o třetí dávku jít na očkování hned po prodělání covidu? A mají se před aplikací vakcíny řídit podle naměřené hladiny protilátek? Na klíčové otázky o posilující dávce odpovídá primářka Hana Roháčová.
Život v pandemii - základní informace o posilující dávce vakcíny proti covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Z dostupných vakcín, které schválily evropské i tuzemské instituce, Roháčová nedoporučuje jedině vakcínu Janssen. "Tam se ví, že imunita je krátkodobá a stejně jsou takoví lidé přeočkováni a jedna dávka jim určitě nestačí," uvádí Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka. Pro přeočkování jsou podle ní vhodné zejména mRNA vakcíny od společností Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

Pacientů s kontraindikacemi, které by jim obecně bránily ve vakcinaci, je podle primářky velmi málo. "Je to například v případě anafylaktického šoku po předchozí dávce. Ale to je velmi výjimečná záležitost," komentuje Roháčová, která je také členkou Národního institutu pro zvládnutí pandemie. "Nebo je to přecitlivělost na nějakou složku ve vakcíně. Ale to většinou pacienti už ví a máme jich úplné minimum," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde primářka také zmiňuje, zda je správné, že v Česku ještě nebylo umožněno očkování třetí dávkou pro všechny zájemce nad 18 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy