Česko znovu žaluje Brusel. Kvůli mandarinkám

bh, ČTK
17. 7. 2007 13:55
EU chce za nadměrné zásoby 350 milionů Kč
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Lucemburk - Česko podalo u Soudu prvního stupně v Lucemburku žalobu proti Bruselu. Tentokrát nesouhlasí s vysokou pokutou, kterou mu Evropská komise vyměřila za údajné nadměrné zásoby potravin.

Řekl to vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropských společenství a Soudem prvního stupně Tomáš Boček. Žalobu proti pokutě za zásoby potravin podalo minulý týden také Slovensko.

O plánu žalovat Brusel už dříve hovořil premiér. "Vláda se rozhodla do této žaloby jít," řekl novinářům premiér Mirek Topolánek.

V krátké době je to přitom již druhá žaloba, kterou se Česko rozhodlo podat u Evropského soudního dvora. Před dvěma měsíci vláda odsouhlasila, že bude stejným způsobem protestovat proti nedostatečnému množství emisních povolenek, které jsme od Bruselu dostali.

Spor o rýži a kuřecí maso, ale také mandarinky a pomerančový džus se táhne již od našeho vstupu do EU. Tehdy Brusel rozhodl, že Česko mělo ve skladech  příliš velké zásoby, které ohrozily unijní trhy.

S tím ale nesouhlasí ministr zemědělství Petr Gandalovič. "Údajné nadměrné zásoby některých komodit nevyvolaly výkyvy na jednotném trhu a unijnímu rozpočtu v této souvislosti nevznikly žádné mimořádné náklady, byť jediné euro," uvedl již dříve Gandalovič.

Vyvázli jen Maďaři

Od unie jsme v roce 2004 dostali pokutu téměř 12,3 milionu eur (350 milionů Kč), hned po Polsku vůbec nejvyšší z nových členských zemí.

Pokuty za zásoby dostaly od komise také Estonsko, Lotyšsko, Kypr, Litva, Malta, Slovinsko a Slovensko. S čistým štítem tak vyvázli jen Maďaři.

Soud řeší do 10 žalob ročně

Expert na unijní právo Ivo Šlosarčík z Institutu pro evropskou politiku Europeum se domnívá, že podání dvou žalob v rozmezí týdne je jen souhra náhod. "Pokud se z toho nestane běžná praxe, pak je vše v pořádku," řekl Aktuálně.cz.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle Šlosarčíka mají země EU - narozdíl od Evropské komise - v procedurálních pravidlech svázané ruce. 

V případě, že žalobu předkládá Brusel, není vázán žádnými termíny ani závaznou lhůtou. Členské státy ji ale musí stihnout podat do dvou měsíců. Jinak nemají šanci uspět. 

Evropský soudní dvůr řeší v průměru ročně 5 až 10 žalob na neplatnost od členských států. Další desítky stížností pak podávají přímo občané.

 

 

Právě se děje

Další zprávy