Budou nás před blížící se nemocí varovat čipy v mozku?

Matouš Hrdina
20. 4. 2008 12:44
Američtí vědci vyvinuli nový typ ohebných čipů

Urbana-Champaign - Tým vědců z americké Illinoiské univerzity ve městě Urbana-Champaign vyvinul nový typ ohebných mikročipů, které by v budoucnosti mohly být integrovány do oblečení nebo také do mozkové kůry. O jejich výzkumu informoval server britského magazínu New Scientist.

Technologie je založena na použití tenké vrstvy silikonu, na kterou se za použití stříbra a chromu nanese miniaturní síť tranzistorů. Celý čip je silný jen 1,5 mikrometru.

Čidlo předpovídá záchvat

„Chtěli bychom vytvořit elektrický obvod který by se dal ovinout kolem části mozku a rozpoznával by signály, které předpovídají náhlý záchvat nemoci ještě před jeho propuknutím," komentoval jedno z možných využití objevu John Rogers, vedoucí vědeckého týmu.

Vědci po celém světě se myšlenkou mozkových implantátů zabývají již mnoho let. Mezi nejzajímavější objevy z poslední doby patří zejména ty, které zlepšují život lidem s těžkým poškozením nervového systému.

V roce 2006 tým vědců z Brownovy univerzity v USA pod vedením profesora Johna Donoghuea vyvinul zařízení, které bylo implantováno těžce ochrnutému muži. Implantát snímající mozkové impulsy mu umožnil zapínat televizi a měnit programy, pohybovat kurzorem na počítačové obrazovce a dokonce ovládat prsty na mechanické ruce. Signál ze stovky vlasově tenkých elektrod umístěných v pacientově mozkové kůře snímá mozkovou činnost a impulsy poté dekóduje počítač.

Elektrody k měření mozkových impulsů. Vědci však přemýšlejí, jak kontrolní čidla vložit přímo do hlavy pacienta.
Elektrody k měření mozkových impulsů. Vědci však přemýšlejí, jak kontrolní čidla vložit přímo do hlavy pacienta. | Foto: Wikimedia Commons

Obdobné implantáty by také mohly výrazně pomoci osobám postiženým Parkinsonovou chorobou.

Čipy v těle i pro identifikaci

Jedním z přetrvávajících problémů je způsob propojení nervových buněk s cizorodými prvky. Vědcům z univerzity v italské Padově se v roce 2006 podařilo spojit miniaturní čip s neuronem pomocí speciální bílkoviny objevené v mozku.

Ta posloužila nejen jako pojivo, ale zároveň jako přenašeč elektrických signálů z neuronu na polovodič. Objev může v této fázi výzkumu posloužit například ve farmaceutickém průmyslu, kde umožňuje rychle a jednoduše zjistit reakci buňky na určité látky.

Integrace čipů do lidského těla však má i kontroverzní aspekty. V roce 2004 začala mexická generální prokuratura svým zaměstnancům implantovat do těla (nikoli do hlavy) čipy pro usnadnění bezpečnostních opatření a coby ochranu před únosy. Tuto praxi pak začaly používat i některé bezpečnostní agentury v USA.

Problematice se již začaly věnovat i některé zákonodárné sbory a například americký stát Washington již v roce 2006 nucenou implantaci mikročipů zakázal.

Souvislosti:

 

Právě se děje

před 46 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy