Velký bratr v nové podobě: Vězňům budou všity čipy

Roman Gazdík
17. 1. 2008 10:26
Ochránci lidských práv v Británii protestují
Ruka před zavedením čipu RFID...
Ruka před zavedením čipu RFID... | Foto: Wikipedia

Londýn - Velká Británie se mění ve Velkého Bratra. Ostrovní království vede na poli sledování občanů na veřejných místech. Podle průzkumu z roku 2006 považuje svou zemi za "dohlížecí společnost" 79 procent Britů, 51 procentům se tento trend nelíbí.

V Británii se nachází více než 4 miliony kamer, tedy jedna na 14 občanů. Pokud vyjdete na ulici, jste v průměru zaznamenáni 300krát za den.

Nyní podle listu Independent plánují úřady uskutečnit další krok směrem do "čipové totality".

Nová technologie dozoru: špiočip

Britská vláda přichází s projektem sledování delikventů skrze satelitní technologie a podkožní čipy. Chce tak nahradit současné identifikační náramky.

"Přemýšlíme o využití této technologie již několik let, protože je to rozumné řešení problémů, kterým v této oblasti čelíme," prozradil britskému listu nejmenovaný člen vlády.

Čip technologie RFID alias "špiočip", jak se mu už v Británii také říká, se používá běžně například místo čárových kódů na zboží v obchodech nebo v nemocnicích. Pilotní projekt spojený s péčí o pacienty pomocí RFID spustila ve spolupráci s firmou IBM i pražská nemocnice v Motole.

...a po něm
...a po něm | Foto: Wikipedia

Špiočip má být britským vězňům implantován do ramene a skládá se ze skleněné kapsle, samotného čipu, měděné antény a zařízení, které začne vysílat data, až k tomu bude zvenčí vyzváno.

17 000 na monitorech, 80 000 ve vězení

V Británii je dnes 17 000 lidí odsouzených i propuštěných na kauci, kteří jsou 24 hodin denně sledováni pomocí identifikačních náramků připevněných k tělu.

Ročně však téměř 2000 pozorovaných, tedy přibližně osm procent, sledování uniká, protože dokáží s čidly manipulovat nebo se náramku zbavit. A právě tomu by měly špiočipy podle vlády zabránit.

Problémy britského vězeňského systému jsou však obecnějšího rázu

Satelitním sledováním britské úřady ulevují věznicím, které praskají ve švech. Ostrovní stát má dnes na hlavu nejvíce vězňů z celé západní Evropy a stojí ho to hodně peněz.

Technologie RFID

rfid čip1
Foto: rfid-weblog.com

Před deseti lety bylo v britských věznicích 60 tisíc lidí, nyní je to o dvacet tisíc více.

Během šesti let by měly být za 3,8 miliardy liber (130 miliard korun) vybudovány vězeňské kapacity pro dalších 20 000 vězňů.

Bypass zdravého rozumu

Jak se ale dalo čekat, projekt špiočipů se vůbec nelíbí sociálním kurátorům a zástupcům lidskoprávních organizací.

"Pokud ministerstvo vnitra nechápe, proč je implantování čipu horší než bezpečnostní náramek, nepotřebuje právníka zabývajícího se lidskými právy, potřebuje bypass zdravého rozumu," komentoval pro Independent návrh Shami Chakrabarti, ředitel organizace Liberty.

"Zacházet s lidmi jako s kusy masa, mi nepřipadá jako vylepšení systému," souhlasí ředitel národní asociace sociálních kurátorů Harry Fletcher.

Debata o využívání špiočipů ke sledování delikventů se vede v Británii již delší dobu. Před rokem a půl přišel s obdobným návrhem předseda Asociace šéfů policejních oddělení Ken Jones. Netýkal se ale vězňů, nýbrž pedofilů a sexuálních deviantů.

Pomocí technologie GPS a špiočipů by byli sexuální delikventi v reálném čase lokalizováni a mohlo by jim být zabráněno v přístupu do rizikových objektů, jako jsou základní školy.

Technologie RFID se používá také při vybírání mýtného
Technologie RFID se používá také při vybírání mýtného | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dobrovolní "čipaři"

Podle britského Economistu jsou už nyní špiočipy implantovány VIP zákazníkům v některých barcelonských a rotterdamských klubech. "Čipaři" jsou pak pouštěni do veřejnosti nepřístupných místností a účty za drinky jsou jim automaticky odečítány z předplaceného konta.

Osmnácti svým zaměstnancům implantoval špiočipy před čtyřmi lety také úřad mexického generálního prokurátora. Cílem bylo monitorovat vstup do místnosti se zabezpečenými daty. RFID čipy se používají i ve věznicích v USA, kde jsou pomocí nich monitorovány pohyby členů gangů.

Výrobky hlavního světového výrobce špiočipů, americké společnosti VeriChip Corp, v současnosti nosí na celém světě podle informací Independentu 2000 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy