Vědci už dokáží číst myšlenky. Alespoň některé

bh
7. 3. 2008 9:55
3D sken mozku je nadějí pro léčbu demence

Berkeley - Vyberte si kartu z balíčku, dobře se na ni podívejte a vraťte ji na jakékoliv místo. Abrakadabra - a je to tahle!

Přesně tímto kouzelnickým příměrem vysvětlil neurochirurg Jack Gallant z Univerzity v Berkeley, čeho jeho tým dosáhl.

Na rozdíl od kouzelníků, kteří používají vždy nějaký trik, tentokrát vědci skutečně dokázali "přečíst" podněty v mysli a přiřadit je ke konkrétním obrázkům.

O výzkumu referovali v nejnovějším čísle časopisu Nature.

Při experimentu vědci místo karet použili obrázky běžných předmětů -  budov, rostlin nebo zvířat. Z databáze reakcí v mozku na 1750 fotografií vypracovali experti pomocí metody funkčního zobrazení magnetickou rezonancí (fMRI) jakýsi trojrozměrný mentální slovník.

Když pak předložili účastníkům experimentu ještě nezdokumentované obrázky, pomocí fMRI uhodli, na co se právě dívají. A to s přesností 92 procent.

Další rozvoj metody fMRI je nadějí i pro pacienty se stařeckou demencí. Ilustrační foto.
Další rozvoj metody fMRI je nadějí i pro pacienty se stařeckou demencí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dočkají se i pacienti v kómatu?

Metoda čtení obrazů v mozku by mohla pomoci pacientům s demencí. Pokud by se podařilo vyvolat stejnou reakci mozku na určitý obraz i uměle, bylo by dokonce reálné komunikovat s lidmi v kómatu.

Berkeleyský tým má ale i své kritiky. Rainer Goebel z Maastrichtské univerzity například upozornil na to, že některé týmy jsou v podobných experimentech mnohem dál.

Dokáží například rekonstruovat nejen statické, ale i pohyblivé obrazy, tedy krátké filmové sekvence.

Čtěte také: Jak poznáte lháře? Nahlédnutím do mozku

 

Právě se děje

před 44 minutami

Tykač může převzít elektrárnu Počerady. Úřad neshledal narušení hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil firmě Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače nákup hnědouhelné elektrárny Počerady od společnosti ČEZ. "V rozhodnutí Úřad konstatuje, že předmětné spojení soutěžitelů povolil, neboť nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže v žádné z posuzovaných oblastí, v nichž působí spojující se soutěžitelé," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy