Brusel - Jsou důležitější morální zásady, nebo politická gesta? Tak by se dal popsat spor kolem přístupu k Srbsku, který momentálně hýbe Evropskou unií.
Brusel by totiž rád dal jasný signál podpory prezidentu Borisi Tadičovi a urychleně se Srbskem podepsal stabilizační a asociační dohodu, která je považována za jakousi rezervaci vstupu do euroklubu.
Musí se ale shodnout rychle - již v neděli totiž proběhne druhé kolo srbských prezidentských voleb a Tadičovi hrozí, že ho sesadí Tomislav Nikolič, ultranacionalista a velký kritik přibližování Srbska k Evropě.
Přečtěte si profily obou rivalů
Zatímco Tadič v deníku Blic potvrdil, že dohoda je na spadnutí a bude podepsána "velmi brzy", ministři zahraničí EU jsou mnohem opatrnější. Zejména Nizozemsko trvá na tom, že Bělehrad bude muset být nejprve vstřícnější vůči haagskému tribunálu.
"Jsme připraveni podepsat dohodu poté, co Srbsko vydá lidi obviněné haagským tribunálem," prohlásil neoblomně nizozemský ministr zahraničí Maxime Verhagen.
Čtěte více: Srbsko nabízí milion eur za Mladičovu hlavu
Eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn pak v článku pro deník The Guardian nabádal, aby Srbové dali hlas proevropskému Tadičovi.
"Budoucnost Balkánu nemusí být temná. Ale lidé v regionu musí nejprve uplatnit svou demokratickou volbu, kterou rozhodnou o svém osudu," napsal Rehn.
Koho chleba jíš...
Srbsko leží EU na srdci ještě kvůli jiné kauze. Po boku Nikoliče se totiž až příliš často objevuje Marija Šerifovičová, vítězka loňské soutěže Eurovision.
Interpretka tklivé balady Molitva (Modlitba) je ale zároveň evropskou vyslankyní pro mezikulturní dialog.
"Její politická náklonnost a aktivity v žádném případě nevyjadřují pozice EU," komentoval angažmá srbské popové hvězdy John Macdonald, jeden z mluvčích Evropské komise.