Vážené čtenářky, vážení čtenáři, tento online přenos momentálně končí. Vývoj okolo atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa i amerických prezidentských voleb ale sledujeme dál v běžném zpravodajství Aktuálně.cz
Lidé mířící na předvolební setkání prezidentského kandidáta Donalda Trumpa se snadno poznají podle červených kšiltovek. Na nominačním sjezdu ve Wisconsinu šli republikáni ještě dál, mnozí účastníci si zavázali nebo papírem zakryli pravé ucho podobně, jako ho má Trump po lehkém zranění, způsobeném sobotním atentátem. Podporovatelé exprezidenta mluví o nejnovějším módním trendu.
S vyšetřovateli spolupracují střelcovi rodiče, kteří ale podle listu The New York Times zřejmě nebyli příliš velkou součástí synova každodenního života. Otec i matka se potýkali s vážnými zdravotními problémy, sdělily deníku informované zdroje.
Vyšetřovatelé mezitím vyslechli více než stovku lidí a prohledali střelcův počítač, domov i auto. Veřejně se za více než tři dny od atentátu neobjevila žádná informace o tom, že by útočník, jehož Tajná služba na místě zastřelila, za sebou zanechal jakýkoli vzkaz vysvětlující jeho čin.
Dosavadní poznatky vytvářejí mlhavý obrázek o možné motivaci dvacetiletého mladíka, který téměř zabil prezidentského kandidáta Republikánské strany. "Byl to inteligentní samotář s nevelkým počtem přátel, podle všeho s nevýraznou stopou na sociálních sítích a bez náznaků silného politického přesvědčení," shrnuje situaci AP.
Generální inspektor amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti zahájil vyšetřování postupu Tajné služby při zajišťování bezpečnosti exprezidenta Donalda Trumpa, na něhož byl v sobotu spáchán neúspěšný atentát.
Příliš podrobností o vyšetřování úřad inspektora nezveřejnil. Není tak jasné, kdy ho zahájil, ani kdy by ho chtěl ukončit. V krátké zprávě na webu úřadu je jen, že vyšetřování má vyhodnotit postup Tajné služby Spojených států amerických (USSS) při zajišťování Trumpovy předvolební akce 13. července 2024.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pronikl do mobilu Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil exprezidenta Donalda Trumpa, s využitím izraelské technologie, informují listy The Washington Post (WP) a The Times of Israel (ToI).
Vyšetřovatelé využili služby izraelské firmy Cellebrite, aby se nabourali do telefonu 20letého střelce z Bethelu v Pensylvánii. Prolomení bezpečnosti telefonu mohlo vyšetřovatelům trvat týdny nebo dokonce měsíce, izraelská technologie jim ale umožnila dostat se do telefonu za 40 minut, píše ToI. Podle WP šlo o poměrně nový model telefonu, jehož zabezpečení je těžší obejít. Podle zdrojů WP telefon záhadu ohledně motivu nevyřešil, ale poskytlo to vyšetřovatelům vodítka ohledně toho, na co by se měli dále zaměřit.
Teherán ve středu znovu odmítl podezření, která se objevila tento týden v amerických médiích, že by mohl stát za víkendovým neúspěšným atentátem na amerického exprezidenta Donalda Trumpa. "Islámská republika rozhodně odmítá jakoukoli účast na nedávném ozbrojeném útoku proti Trumpovi," uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání. "Máme za to, že tato tvrzení mají předpojaté politické cíle," dodal.
Televize CNN v úterý s odvoláním na několik blíže nespecifikovaných zdrojů uvedla, že americké zpravodajské služby získaly v uplynulých týdnech informaci o íránském plánu zabít exprezidenta Trumpa. Írán v minulosti opakovaně slíbil, že se pomstí za smrt velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního, jenž byl na Trumpův pokyn zabit v lednu 2020 při dronovém útoku v Bagdádu. Také íránské zastoupení při OSN v úterý vedlo, že Trump je zločinec, který musí být postaven před soud za to, že útok na Solejmáního nařídil. Írán ale volí právní cestu k dosažení spravedlnosti, dodalo zastoupení.
"Nejsem senátor, guvernér ani bývalý člen vlády," píše na první stránce svého bestselleru Americká elegie J. D. Vance. V roce 2016, kdy kniha vyšla, to byla pravda - čtenáři se chtěl představit jako obyčejný Američan, který ví, o čem mluví. Za tu dobu se stal nejen senátorem, ale od pondělí i republikánským kandidátem na viceprezidenta.
Americký prezident Joe Biden ve svém prvním politickém projevu po sobotní střelbě atentátníka na bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa kritizoval tohoto republikánského politika a svého vyzyvatele v letošních volbách. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters. List The Guardian píše, že Biden po předchozím zmírnění rétoriky přitvrdil. Na sjezdu asociace bránící práva černošských obyvatel NAACP Trumpovi vytknul například jeho komentář o černošských pracovních místech.
"Mohu jednoznačně prohlásit, že (Trump) krátce po svém volebním vítězství nebude čekat na inauguraci a bude připraven okamžitě jednat jako zprostředkovatel míru. Má na to podrobné a dobře podložené plány," tvrdí maďarský premiér Viktor Orbán v dopise lídrům Evropské unie.
Uvádí v něm mimo jiné také, že stávající americký prezident Joe Biden není s to změnit současnou politiku Spojených států, zaměřenou prý na podporu války, a nelze od něj očekávat, že zahájí politiku novou.
Sobotní atentát na Donalda Trumpa zdaleka není první podobnou událostí v americké historii. Zavražděni byli čtyři američtí prezidenti, ale řada dalších unikla smrti jen díky náhodě nebo štěstí. Připomeňte si, kdo útočníkům podlehl a který šéf Bílého domu je v minulosti sám zmlátil svou holí.
"Může to být přelomová událost. Moment, kdy se Amerika začala probírat z nenávisti. Přál bych si to, ale bohužel jsem spíš pesimista," říká k pokusu o atentát na exprezidenta USA Donalda Trumpa amerikanista Jiří Pondělíček z FSV UK. Přestože sobotní útok podle něj může Trumpovi v prezidentském klání krátkodobě pomoci, vyvozování závěrů listopadových voleb není namístě.
První průzkum preferencí po střelbě na exprezidenta Donalda Trumpa ukazuje, že má nad současnou hlavou státu Joe Bidenem velmi malý náskok. Průzkumy od stejné společnosti už dávaly Trumpovi i větší naděje. Zatím se tak zdá, že atentát voliče příliš neovlivnil.
První průzkum sbíraný čistě po atentátu na Trumpa, od společnosti Morning Consult. 👇
— Michal Sirový 🇨🇿 (@sssirda) July 16, 2024
🔴 Trump 46 %
🔵 Biden 45 %
Aktuálně tedy Trump +1, ale před atentátem měla stejná firma Trump +2.
Jsou to první data, první firma, takže opatrně…
Každopádně zajímavé!#USA 🇺🇸
Druhého prezidentství Donalda Trumpa a jeho důsledků pro americkou zahraniční politiku se obává velká část Evropy, píše server Politico. Po pondělním republikánově oznámení, že si jako svého viceprezidentského kandidáta vybral senátora J.D. Vance jsou spojenci ještě nervóznější z toho, že by USA mohly přerušit pomoc Ukrajině a ustoupit od dalších transatlantických priorit.
Americký miliardář Elon Musk chce věnovat měsíčně zhruba 45 milionů dolarů (1,05 miliardy Kč) organizaci, která usiluje o zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací.
Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet se o znovuzvolení. V rozhovoru se stanicí NBC se označil za "zatraceně bystrého", dotazy na svůj věk má ale za legitimní.
Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith se hodlá odvolat proti verdiktu soudu na Floridě, který smetl obžalobu Trumpa v kauze přechovávání dokumentů.
Republikánský sjezd formálně nominoval Vance jako kandidáta strany na viceprezidenta USA.
Vance je ochoten dělat to, co někdejší viceprezident Pence nebyl, bude sloužit Trumpovi i za cenu porušování zákonů, reagoval Bidenův štáb.
"... byl identifikován jako jediná oběť, Crooks jej při atentátu v Butleru v Pensylvánii smrtelně postřelil." Dobrá informace, jen ještě,prosím, napsat, kdo to je?
To bylo nad slunce jasný!!! Jen naši "experti" ví kulové, co se v USA vůbec děje. Našinci co do USA v 68 vzali kramle, jsou většinou již v důchodu, A vidí, kam USA směřuje!!! A tak volí menší zlo, neb Trump ač "divoch" je pro ně přijatelný! Poslední roky pro našince již není jih a západ USA obyvatelný! A to především z důvodu bezpečnosti!