Soul /Od našeho zpravodaje/ - Nevyhlášené soupeření asijských zemí o dobývání vesmíru nabývá na intenzitě. Ve hře jsou nové družice sledující Zemi a také plány na vysazení robotů na Měsíci.
V závodě o vesmír přidala do kroku Jižní Korea. Její ministerstvo pro vědu a technologii oznámilo, že příští jihokorejská meteorologická družice bude sestavena čistě z domácích součástek. Jedenáct dříve vypuštěných jihokorejských meteorologických či telekomunikačních družic bylo částečně sestaveno ze součástek z ciziny a vynášely je francouzské, americké či ruské rakety.
Přehled nad třetinou zeměkoule
Nový satelit sestavuje Vesmírný výzkumný ústav v Soulu. Bude vážit dvě a půl tuny a v létě roku 2009 má být vynesen do výšky 36 000 kilometrů. To je takzvaná geostacionární oběžná dráha. Na ní družice oběhne Zemi za stejnou dobu, jako se planeta otočí kolem své osy. Vůči pozemnímu pozorovateli se proto jeví tak, jako by se vůbec nepohybovala a stála na jednom místě. Z této výšky se dá přehlédnout přibližně třetina povrchu Země.
"Družice na této dráze umožní Koreji (míněno Jižní Koreji pozn. red.) získat všechny údaje potřebné pro meteorologické informace, aniž bychom museli spoléhat na zahraniční zdroje," pochvaloval si před novináři Lee Ki-sung, vedoucí odboru vývoje vesmírné technologie ministerstva vědy.
Podle něj bude družice schopna získávat meteorologická data z celé Asie, Tichého oceánu, Oceánie a také části východní Evropy. Získané údaje pak půjde prodat dalším zemím. Celkový vývoj družice už stál 356 miliard wongů, neboli asi osm a půl miliardy korun.
Raketodrom před dokončením
Jižní Korea už staví na svém území vlastní základnu pro start kosmických raket, které vyvíjí ve spolupráci s Ruskem. A před časem koncern Hyundai (korejská výslovnost zní "hende", či "höndö"), mimo jiné stavitel lodí a výrobce automobilů, získal zakázku na stavbu startovacího zařízení, z něhož by první raketa mohla vzlétnout do kosmu už v roce 2008.
V témže roce také poletí první Jihokorejec do vesmíru, ovšem na palubě ruské kosmické lodi.
Tím vším se Jižní Korea snaží dohonit jiné asijské státy, které už do vesmíru pronikly hlouběji.
Směr: Měsíc
Japonsko dalo svou převahu najevo právě minulý týden: Ze svého kosmodromu vyslalo výzkumnou sondu SELENE, která obkrouží Zemi a po třech týdnech dorazí k Měsíci, který bude sledovat z oběžné dráhy. (Podrobněji o japonské misi čtěte ZDE.)
Své astronauty ovšem země vycházejícího slunce zatím posílala do vesmíru v amerických strojích.
Také Čína se do konce tohoto roku chystá poslat vlastní sondu k Měsíci. Kolem roku 2010 pak chce vysadit na Měsíci robotické vozítko. Čína je navíc třetí zemí na světě, která dokáže vysílat své lidi do vesmíru ve vlastních kosmických lodích.
Předběhnou evropský systém Galileo?
Čína je úspěšná i ve vypouštění družic; meteorologických, telekomunikačních i špionážních. Dokonce začíná budovat svůj satelitní navigační systém. A mohla by jej mít nakonec ještě dříve, než se Evropě podaří dořešit všechny problémy kolem její plánované družicové navigace Galileo. (Čtěte: EU dá další peníze na krachující Galileo.)
A vzadu se nechce držet ani Indie. Podobně jako Jižné Korea se i Indie snaží dohnat náskok Číny a Japonska. Své družice už Indie má, a sondu na Měsíc chce vyslat rovněž v roce 2010.
Zdá se, že nový výzkum a využití vesmíru se nevyhnutelně posouvají do asijských rukou.