EU dá další peníze na krachující Galileo

bh
19. 9. 2007 15:30
2,5 miliardy eur poplynou z peněz zemědělcům
Navigační systém Galileo bude využívat družice k tomu, aby přesně označil polohu, ve které se nacházíte. Chce tak konkurovat americkému GPS.
Navigační systém Galileo bude využívat družice k tomu, aby přesně označil polohu, ve které se nacházíte. Chce tak konkurovat americkému GPS. | Foto: ESA

Brusel - Jeden z nejdražších, ale také nejkontroverznějších projektů v dějinách EU je zachráněn. Alespoň na několik dalších let.

Evropská komise se totiž rozhodla, že na problematický projekt satelitní sítě Galileo dá dalších bezmála 2,5 miliardy eur.

Peníze půjdou především z přebytků zemědělského rozpočtu EU, menší část pak Brusel odčerpá z nákladů na administrativu. Nikdo ale nepřijde zkrátka, půjde jen o přerozdělování v rámci EU.

Čtěte více

Galileo logo

Původně mělo větší část Galilea, evropské alternativy k americké navigační síti GPS, financovat sdružení evropských firem. To ale v létě kvůli nejisté budoucnosti projektu od svého záměru ustoupilo.

Budoucnost je nejistá

Galileo měl podle původních představ fungovat do roku 2012 a náklady neměly překročit 3,5 miliardy eur. Již nyní je ale ve skluzu a z plánované třicítky satelitů je v provozu jediný: testovací sonda Giove A1.

Peníze na Galileo musí ještě schválit Evropský parlament.

V poslední době nicméně sílí hlasy, které volají po zrušení celého projektu. Svou navigační síť totiž plánují také Rusko nebo Čína.


 

 

Právě se děje

Další zprávy