Japonsko vyslalo k Měsíci princeznu

bh, Reuters
15. 9. 2007 10:35
Mise Kaguja je nejambicióznější od dob Apolla

Tokio - Japonsko vypustilo k Měsíci sondu Kaguja, pojmenovanou po měsíční princezně ze starých bájí.

Časně ráno našeho času ji z kosmodromu Tanegašima na pouť dlouhou 380 tisíc kilometrů vynesla raketa HII-A.

"Sonda se v pořádku oddělila od rakety," řekl na tiskové konferenci mluvčí japonské kosmické agentury Jaxa Eriko Sunada.

Celý projekt původně označovaný zkratkou SELENE (z anglického termínu Selenological and Engineering Explorer, tedy Lunární a inženýrský průzkumník) vyjde na 55 miliard jenů (9,5 miliardy Kč) a je nejnákladnější a nejambicióznější měsíční misí od dob amerického Apolla.

Čtěte v souvislostech

Zatmění Měsíce v Paříži

Kaguja má na palubě patnáct přístrojů a bude na dálku zkoumat především magnetické fenomény a geologické složení Měsíce. Sonda by měla rok obíhat kolem Měsíce na jeho orbitu ve výši 100 kilometrů.

Vzkazy od pozemšťanů

Pod svými "křídly", tedy solárními panely, nese sonda tabulku s vypálenými jmény a vzkazy pozemšťanů. Mezi více než 400 tisíci zprávami jsou také vzkazy od spisovatele sci-fi Raye Bradburyho nebo astronauta Buzze Aldrina.

Svůj měsíční program chystají nejen USA, Indie a Čína, ale také Německo. Berlín ve spolupráci s evropskou agenturou ESA plánuje postavit na odvrácené straně Měsíce radioteleskop.

"Byl by to pro radioastronomii kvantový skok," řekl o projektu, jehož náklady se odhadují na miliardu eur, prezident firmy EADS Space Transportation Evert Dudok.

 

Právě se děje

Další zprávy