Praha - Volné cestování po Evropě a konec hranic. Tak vnímá rozšíření schengenského prostoru většina Čechů. Zdaleka ne všichni cizinci žijící v Česku ale jásají.
Zejména občané USA pobývající v Praze jako "věční turisté" se totiž mohou dostat do úzkých. Mnoho ze zhruba čtyř tisíc pražských Američanů totiž z nejrůznějších důvodů nechce absolvovat procedury udílení pobytu na cizinecké policii, a tak jsou oficiálně v Česku stále jen turisty.
Podle zákona je ale jejich pobyt omezen na tři měsíce. Chtějí-li se držet pravidel, nezbývá jim, než čtyřikrát do roka překročit hranici do Česka.
Zatímco ale dnes stačí vyjet si například vlakem do Drážďan a nechat si na zpáteční cestě dát do pasu razítko, po rozšíření Schengenu nebude o orazítkování koho požádat - pohraniční policie totiž zmizí.
Zdánlivě poklidný život v Česku tak mnoha Američanům končí, a ti na poslední chvíli zjišťují, co dál. "V posledních měsících se na nás obrací stále více lidí s dotazem, co bude po vstupu do Schengenu," potvrdil Aktuálně.cz Jakub Hornek z americké ambasády v Praze.
Budou jezdit na Ukrajinu?
"Ten Schengen přišel nečekaně," řekla agentuře AFP Corry O´Brienová, bývalá státní zaměstnankyně na penzi, která v Praze žije již několik let.
"Nevěděla jsem, že budeme muset jezdit do Švýcarska nebo do jiné nečlenské země, abychom si prodloužili vízum," dodala.
Sama patří mezi ty, které odrazují neuvěřitelné popisy martýrií na cizinecké policii, jimiž se to na webových stránkách "pražských Američanů" jen hemží.
"Lidé na tmto úřadu nemluví cizím jazykem. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, najměte si tlumočníka nebo si přiveďte přítele, který už proceduru absolvoval," radí server expats.cz občanům USA, jak zvládnout registraci v centrále cizinecké policie na Olšanské.
Zatímco mnozí občané USA skuhrají, společnosti, které nabízejí za úplatu provedení legalizace pobytu v zemi, mají žně. "Oproti loňskému roku máme nárůst žádostí o padesát procent," citovala AFP Noru Vinduškovou, která podobné služby cizincům nabízí.